Impact of nutrient content and zooplankton community structure on methane emission from urban ponds in Ankara
Ankara'da şehir içindeki gölcüklerdeki besin tuzu besin tuzu miktarı ve zooplankton komünite yapısının metan emisyonu üzerindeki etkisi
- Tez No: 791573
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gölcükler dünyada en çok sayıda bulunan fakat küçük boyutları ve sığlıkları sebebiyle göz ardı edilen tatlı sulardır. Gölcükler su biyoçeşitliliğine büyük ölçekte katkı sağladıkları için önemli tatlı su kütleleridir. Aynı zamanda, durumlarına bağlı olarak, sera gazları için kaynak ya da havza görevi görebilirler. Birçok çalışma, gölcükler gibi sığ tatlı su kütlelerinden çıkan CO2 ve CH4 miktarının kayda değer olduğunu göstermiştir. Tatlısularda, oksijen varlığında solunum sonucunda CO2 üretilirken; oksijen yokken, oksijensiz solunum sonucunda CH4 üretilir. Oksijen eksikliği genelde sistemdeki yüksek miktarda organik materyal ve besin tuzundan kaynaklanır. Bu araştırma EU-UFUK2020 tarafından desteklenen geniş kapsamlı konsorsiyum projesi PONDERFUL kapsamında, 2021 yılı yazında Ankara'da şehir içinde kalan 15 gölcükte yürütülmüştür. Çalışma alanları İmrahor Deresi Vadisi, Gölbaşı Düzlüğü ve Mogan Gölü'dür. İmrahor Deresi Vadisi'nde 7 gölcük, Gölbaşı Düzlüğü'nde 3 gölcük ve Mogan Gölü'nde 5 gölcük örneklenmiştir. Bu tez, gölcüklerdeki besin tuzu miktarının metan emisyonu üzerinde yüksek pozitif etkisi olduğunu varsaymıştır. Analizler, gölcüklerdeki toplam fosfor ve toplam nitrojen konsantrasyonunun metan çıkışı üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu göstermiştir. Metan, oksijen varlığında metan oksitleyen bakteriler (MOB) tarafından oksitlenebilir. Zooplankton tatlısu besin ağlarında kritik öneme sahip bir canlıdır. Boyutuna ve beslenme şekline bağlı olarak diğer zooplanktonlarla, fitoplanktonla veya bakteriyle beslenebilir. MOB da zooplankton tarafından avlanabilir, bu da metan oksitlenmesinde düşüşe neden olur. Bu sebeple, bu tezde zooplankton komünite yapısının, MOB avlanma miktarını etkileyerek, metan çıkışını etkileyeceği öngörülmüştür. Bu çalışmada, gölcüklerdeki toplam Cladocera yoğunluğu, muhtemelen zooplanktonların MOB ile beslenmesi sebebiyle, metan emisyonu üzerinde gözle görülür pozitif etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ponds are globally the most numerous yet neglected freshwaters because of their small size and shallowness. Ponds are important freshwater bodies as they largely contribute to aquatic biodiversity. They can also act as a sink or source of greenhouse gas (GHG) emissions, depending on their condition. Many studies show that CO2 and CH4 emissions from shallow freshwater bodies such as ponds are significant. In freshwaters, respiration produces CO2 when there is oxygen; when there is no oxygen respiration produces CH4. The lack of oxygen is usually caused by high amounts of organic matters and nutrients in the system. The research was conducted as a part of EU-H2020 funded large scale consortium project entitled PONDERFUL in 2021 summer in 15 urban ponds in Ankara. The study sites were İmrahor River Valley, Gölbaşı Düzlüğü, and Lake Mogan. There were 7 ponds sampled in İmrahor River Valley, 3 in Gölbaşı Düzlüğü, and 5 in Lake Mogan. This thesis assumed that the amount of nutrients in ponds had strong positive effect on methane emission. Analysis showed that total phosphorus and total nitrogen concentrations in the ponds had strong effect on methane emission. Methane can be oxidized by methane oxidizing bacteria (MOB) when the water is oxic again. Zooplankton are a crucial component of freshwater food webs. Depending on their size and feeding type, they can prey upon other zooplankton, phytoplankton, or bacteria. MOB can be grazed by zooplankton, and this would result in a decrease in methane oxidization. Thus it was predicted in the current study that zooplankton community structure in ponds has an effect on CH4 emissions through grazing on MOB. Total Cladoceran density in ponds had significant positive effect on methane ebullution from ponds probably through grazing pressure on MOB.