Travmatik dental yaralanmalarda diş hekimlerinin bilgi, tutum ve tedavi yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of dentists' knowledge, attitudes and treatment approaches in traumatic dental injuries
  1. Tez No: 791575
  2. Yazar: İLAF İSKENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DARTAR ÖZTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Travmatik Dental Yaralanmalarda Diş Hekimlerinin Bilgi, Tutum ve Tedavi Yaklaşımlarının Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışma Türkiye'deki diş hekimlerinin TDY konusundaki güncel yaklaşım ve tedavi protokollerine ilişkin bilgi düzeylerini ölçüp, değişkenler arasında farklılıkları saptayıp muhtemel sebeplerini sorgulayıp öneriler sunmak amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza Türkiye genelinde çalışan 327 diş hekimi dahil edilmiştir. Anket formu, diş hekimlerinin sosyodemografik verileri ve TDY ile ilgili bilgi ve yaklaşımlarına ilişkin veri toplamayı hedefleyen toplam 21 sorudan oluşmaktadır. Sanal ortamda gerçekleştirdiğimiz anket çalışmasında katılımcıların bilgi sorularına verdikleri yanıtlar, tanımlayıcı değişkenlere göre gruplandırılıp analiz edilmiştir. Nominal değişkenlerin grup karşılaştırmalarında (çapraz tablolarda) Ki-Kare test kullanıldı. Katılımcıların bilgi puanlarının iki grupta karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, ikiden fazla gruplar arasındaki karşılaştırmalarında Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanıldı. Farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığı Kruskal Wallis Çoklu Karşılaştırma testi ile incelendi. Katılımcıların bilgi düzeyini değerlendirmek için 0 ila 8 puan aralığında bir“Dental Travma Bilgi Puanı”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of Dentists' Knowledge, Attitudes and Treatment Approaches in Traumatic Dental Injuries Background/Aim: This study was conducted aiming to evaluate knowledge level of dentists in Turkey regarding traumatic dental injuries (TDI) in different clinical scenarios. Awareness about current treatment protocols and approaches in TDI was evaluated and differences between variables were compared, possible causes were questioned, and recommendations were presented. Materials and methods: A cross-sectional study was conducted among 327 dentists working in Turkey. The questionnaire consisted of 21 questions in total, aiming to collect data on dentists' sociodemographic characteristics, their knowledge and treatment approaches in TDI. The study was carried out in virtual environment and answers to knowledge questions were analyzed and evaluated according to the descriptive characteristics of the participants. Chi-square test was used in group comparisons (cross tables) of nominal variables. Mann-Whitney U tests (for two categories variables) and Kruskal-Wallis tests (for more than two categories' variables) were performed. Kruskal Wallis Multiple Comparison test was used to determine the groups that had significant differences. A“Dental Trauma Knowledge Score”in the range of 0 to 8 points was made to assess participants' knowledge level.