Yeşil enerjili binalar ve maliyetleri üzerine bir inceleme
A review on green energy buildings and teir costs
- Tez No: 791574
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı binaların sürdürülebilir özellik taşıması için gerekli olan ek maliyetlerin belirlenmesi ve maliyet analizi yapılmasıdır. Sürdürülebilir yapı ve yeşil bina; bir binanın yerleşiminden tasarım, inşaat, işletme, bakım ve yenilemeye kadar tüm yaşam döngüsü boyunca sorumlu ve kaynak verimli yapılar oluşturma ve süreçleri kullanma uygulamasıdır. Sosyal olarak, yeşil binalar insanlar için yaşam ve çalışma ortamını iyileştirir. Ekonomik olarak, yeşil binalar sahiplerine veya işgalcilerine yaşam döngüsü maliyet tasarrufu sağlar. Ayrıca, daha hızlı bir oranda kiralanır veya satılırlar, bu da daha fazla kar olasılığı sunar. Yeşil bina özünde çevresel, ekonomik ve sosyal açıdan avantajlıdır. Yapı ve inşaat alanında sürdürülebilirliğin sağlanması açısından çevre dostu ve yeşil binalara yönelik yatırımlar önemlidir. Bununla beraber bu yatırımlar için müteahhitlerin veya inşaat firmalarının maliyetleri önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the additional costs required for the buildings to have sustainable features and to make a cost analysis. Sustainable building and green building is the practice of creating responsible and resource-efficient structures and using processes throughout a building's entire lifecycle, from layout to design, construction, operation, maintenance and renovation. Socially, green buildings improve the living and working environment for people. Economically, green buildings provide life-cycle cost savings to their owners or occupants. They are also rented or sold at a faster rate, offering greater possibilities for profit. Green building is essentially environmentally, economically and socially advantageous. Investments in environmentally friendly and green buildings are important in terms of ensuring sustainability in the field of building and construction. However, the costs of contractors or construction companies gain importance for these investments.