18 – 65 yaş arası erişkin bireylerde sosyal medya kullanım alışkanlıklarının ve sosyal medya bağımlılığının sosyal anksiyeteyle ilişkisinin incelenmesi
Examining the relation of social media usage habits and social media addiction with social anxiety in adults aged 18 – 65 years
- Tez No: 791598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı 18 – 65 yaş arası erişkin bireylerde sosyal medya kullanım alışkanlıklarının ve sosyal medya bağımlılığın sosyal anksiyeteyle ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmanın ikinci bir amacı ise bireylerin demografik özelliklerine göre sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve sosyal anksiyetelerinin incelenmesidir. Araştırmanın evreni Aydın İlinde yer alan 18- 65 yaş aralığında ki yetişkin bireylerden oluşan 400 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 20 paket programı yardımı ile analiz edilmiştir. Araştırma değişkenleri ve katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine ilişkin bilgiler; frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılarak sunulmuştur. Araştırmada yer alan katılımcıların; %53,3 ile çoğunluğu kadın, %50,3'ü bekar ve %48 ile çoğunluğu 26-33 yaş aralığındadır. Katılımcıların %34,8 ile çoğunluğu ön lisans ve hemen sonrasında %25,8'i lise ve altı eğitim düzeyine sahiptir. Katılımcıların meslekleri ise %19,5 ile çoğunluğu özel sektör çalışanı, %18,3'ü işçidir. Araştırma sonuçlarına göre sosyal kaygı ve kaçınma ile sosyal medya bağımlılığının ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Sosyal kaygı ve kaçınma düzeyi arttıkça bireylerin sosyal medya bağımlılığının da artacağı fakat çift yönlü olarak sosyal medya bağımlılığı artıkça bireylerin sosyal kaygı ve kaçınma düzeylerinin de artacağı sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal medya bağımlılığının önlenebilmesi ya da azaltılabilmesi amacıyla her yaştan kullanıcıya medya okur yazarlığının öğretilmesi ve sosyal medya bağımlılığının önlenebilmesi için tedbirlerin alınması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social media usage habits and social media addiction and social anxiety in adults aged 18-65 years. A second aim of the study is to examine the social media usage habits and social anxiety of individuals according to their demographic characteristics. The universe of the research consists of 400 participants, consisting of adult individuals between the ages of 18-65 in Aydın Province. The data obtained from the research were analyzed with the help of SPSS 20 package program. Information on research variables and socio-demographic characteristics of participants; presented using frequency, percentage, mean and standard deviation values. Participants in the research; 53.3% are mostly women, 50.3% are single, and 48% are mostly between the ages of 26-33. 34.8% of the participants have an associate degree and 25.8% have a high school or below education level. Occupations of the participants, 19.5% are mostly private sector employees, 18.3% are workers. According to the results of the research, it has been determined that social anxiety and avoidance are associated with social media addiction. It has been concluded that as the level of social anxiety and avoidance increases, the social media addiction of individuals will increase, but as the social media addiction increases bilaterally, the social anxiety and avoidance levels of individuals will also increase. In order to prevent or reduce social media addiction, it can be recommended to teach media literacy to users of all ages and to take measures to prevent social media addiction.