Bireylerin bağlanma stilleri ile üstbiliş düzeyleri ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationships between adult attachment styles, metacognition and intolerance of uncertainity levels
  1. Tez No: 791608
  2. Yazar: EKİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin bağlanma stillerinin, üstbiliş ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arasındaki ilişkinin ve demografik veriler üzerinden değişkenliğinin incelenmesidir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli doğrultusunda, 2022 yılının son çeyreğinde, Türkiye genelinde, 18-65 yaş arası kadın/erkek katılımcılar ile çevrimiçi olarak yürütülmüştür. Katılımcılara“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II”,“Üstbiliş-30 Ölçeği”ve“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, IBM SPSS 24 ve LISREL 8.8 paket programları ile test edilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede, sonuçlar normal dağılım göstermiş olup, parametrik testlerden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde,“Bağımsız Örneklem T Testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”,“Pearson Korelasyon Analizi”,“Yapısal Eşitlik Modeli”ve“Bootstrapping Yöntemi”kullanılmıştır. Analizlere göre, bağlanma stillerinin, üstbiliş ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II'ye göre kaçınma ve kaygı alt ölçekleri ile belirsizliğe tahammülsüzlük alt ölçekleri arasında pozitif yönde anlamlı düzeyde bir ilişki elde edilmiştir. Üstbiliş alt ölçekleri ile belirsizliğe tahammülsüzlük alt ölçekleri arasında da anlamlı düzeyde pozitif bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the examination of the relationship between adult attachment sytles, metacognition and intolerance of uncertainty levels and their variability of the demografic data. This research was conducted on-line in the last quarter of 2022 with female/male participants aged 18-65 across Turkey in accordance with the relational screening model.“Sociodemographic Information Form”,“Experiences in Close Relationships-II”,“Metacognition Qeustionaire-30”and“Intolerence of Uncertainity Questionaire”were performed to the participants. The findings obtained from the research were tested by IBM SPSS 24 and LISREL 8.8 packaged softwares. About the statistical evaluation, the results showed normal distribution and parametric tests were used.“Independent Sample T-Test”,“One-way Analysis of Variant (ANOVA)”,“Pearson Correlation Analysis”,“Structural Equation Modeling”and“Bootstrapping Method”were used in the data analysis. According to the analysis, there was a positive and significant relationship between attachment styles, metacognition and intolerance to uncertainty levels. As a result, a positive and significant correlation was obtained between the avoidance and anxiety subscales and intolerance to uncertainty subscales according to the Experiences in Close Relationships-II. There was a significant positive relationship between metacognition subscales and intolerance to uncertainty subscales.