Cinsel doyumu etkileyen faktörlerin incelenmesi: Kesitsel bir çalışma
Investigation of factors affecting sexual satisfaction: A cross-sectional study
  1. Tez No: 791607
  2. Yazar: SENA ÇOLO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZHAN KILINÇEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURTEN ELKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, aktif cinsel hayatı olan bireylerin cinsel doyumlarının, depresyon, anksiyete, yalnızlık ve çeşitli değişkenlere(cinsiyet, yaş, eğitim durumu, aylık gelir, çalışma durumu, ilişki durumu, cinsel yönelimi, cinsel yaşam süresi, obezite olma durumu, alkol-madde-sigara kulanım durumu gibi) göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, İstanbul ilinde yaşayan ve aktif cinsel hayatı olan 218 kadın 182 erkekten oluşan 400 birey katılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Cinsel Doyum Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve UCLA Yalnızlık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sexual satisfaction of people with active sexual life, stress, anxiety, loneliness and various variables (gender, age, education level, monthly income, employment status, relationship status, sexual consumer, sexual life duration, predisposition status, alcohol-substance). ) -such as smoking status) reviews. 400 individuals, 218 women and 182 men, living in Istanbul and having an active sexual life, participated in the research. The data obtained in the study were collected using the Sexual Satisfaction Scale, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale and UCLA Loneliness Scale.