Genç yetişkin bireylerde psikolojik dayanıklılık ve sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the levels of psychological resilience and training anxiety in young adult individuals
  1. Tez No: 791639
  2. Yazar: BEYZA NUR KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TANIDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Birey yaşam içerisinde iyi ya da kötü birçok olayla karşı karşıya kalabilmektedir. Psikolojik dayanıklılık bireyin kötü yaşam olaylarına karşı gösterdiği direnç ve çaba olarak tanımlanır. Bu araştırmada bireylerin sürekli kaygı düzeyleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin ve yönünün ne olduğunun belirlemesi amaçlanmıştır. Bu amaçla genç yetişkin bireylerden oluşan 206 kişiye önce Kişisel Bilgi formu ardından bireylerin kaygı düzeylerini ölçmek için Sürekli Kaygı Envanteri ve psikolojik dayanıklılıklarını belirlemek için Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği uygulanıp aralarındaki korelasyon ilişkisine bakılmıştır. Elde edilen veriler ile yapılan doğrusal regresyon analizi sonucunda psikolojik dayanıklılık ile sürekli kaygı arasında negatif yönde anlamlı ilişkiye ulaşılmıştır. Yapılan bağımsız örneklem t- testi sonucunda ise evli olan bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin bekar olanlara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bir başka bağımsız örneklem t- testi sonucunda ise Psikolojik/psikiyatrik destek almayan bireylerin ise psikolojik dayanıklılık düzeylerinin Psikolojik/psikiyatrik destek alan bireylere oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak psikolojik dayanıklılık arttıkça kaygı düzeyleri azalıyor gibi görünmektedir. Kaygı bozukluklarının önlenmesi için bireylerin psikolojik dayanıklılığını arttırmaya yönelik çalışmalar önemlidir. Bu konuda yapılacak daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
An individual may face many good or bad events in life. Psychological resilience is defined as the resistance and effort of an individual against adverse life events. In this study, it was aimed to determine the relationship and direction between trait anxiety and psychological resilience of individuals. For this purpose, the Personal Information form was applied to 204 young adults, followed by the Trait Anxiety Inventory to measure the anxiety levels of individuals, and the Adult Resilience Scale to determine their resilience, and the correlation between them was examined. As a result of the linear regression analysis made with the obtained data, a significant negative correlation was found between psychological resilience and trait anxiety. As a result of the independent sample t-test, it was concluded that the psychological resilience levels of the married individuals were higher than those of the single ones. As a result of another independent sample t-test, it was determined that individuals who did not receive psychological / psychiatric support had higher levels of psychological resilience. In line with these results, resilience seems to be protective for anxiety disorders so steps for increasing resillience in individuals are important. Studies with larger samples are needed.