Akıllı üretim sistemlerinde kontrol ve otomasyon uygulamaları için esnek üretim sistemi deney seti geliştirilmesi
Development of flexible manufacturing system for control and automation applications in intelligent production systems
- Tez No: 791638
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Üretim zincirinin her aşamasının dijitalleşmesi, makina-insan-altyapı etkileşiminin sağlanması sayesinde Akıllı Üretim Sistemleri'nin geliştirilmesi sanayide yeni bir yaklaşımı ve değişimi başlatmıştır. Teknolojide ortaya çıkan ilerlemeler insan yerine otomasyon tarafından yapılabilecek işleri artırdıkça, beceri uyumsuzluğunun daha çok artması söz konusu olmaktadır. Bu ortamda, teknolojiyi kullanarak katma değer üretebilen ve bu teknolojilerin gerektirdiği teknik becerilere sahip çözümler sunabilen çalışanlar daha avantajlı hale gelmektedir. Bu nedenle mesleki eğitimin niteliğini artırmaya yönelik çalışmaların odağında bireylerin yeni teknolojilere kolayca uyum sağlamalarını, işgücü piyasasında atıl kalmalarını engelleyecek şekilde öğrenmeyi öğrenmelerini sağlayan modeller geliştirmenin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Tez çalışması kapsamında, yukarıda sayılan gerekçeler doğrultusunda ve Modül Modern Eğitim Teknolojileri A.Ş. firması işbirliği ile bir Esnek Üretim Sistemi deney seti geliştirilmesi hedeflenmiştir. Deney seti ürün esnekliği ve istasyon sıralama esnekliği gibi yapılanma sunan bir fabrika otomasyon seti olarak planlanmıştır. Deney seti endüstriyel otomasyon ve haberleşme, veri işleme, hareket kontrol sistemleri, basınç, boyut vb. fiziksel değişkenlerin ölçülmesi ve analizi, kestirimci bakım, görselleştirme vb. birçok konuyu kapsayacak özelliklere sahip olarak geliştirilmiştir. TÜBİTAK tarafından 2016 yılında yayınlanan "Yeni Sanayi Devrimi: Akıllı Üretim Sistemleri Teknoloji Yol Haritası'nda en çok katma değer sağlayacağı değerlendirilen alanlara katkı olarak aşağıdaki hususlarda tez çalışması ile çıktılar elde edilmiştir: (i) Mesleki ve teknik eğitimde kullanılmak üzere güncel teknolojiler ile donatılmış esnek üretim sistemi deney seti geliştirilmiştir. (ii) Deney seti açık mimari ve modüler yapıda tasarlandığından hem fonksiyonellik hem de teknik bakımdan sürekli geliştirilmeye açık yapıda tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of Intelligent Production Systems has initiated a new approach and change in the industry due to the digitalization of every stage of the production chain and the interaction of machine-human-infrastructure. The talent gap is projected to widen even further as technological advancements increase the amount of work that can be performed by automation rather than by humans. Employees who can add value by utilizing technology and providing solutions with the technical skills required by these technologies are more advantageous in this environment. Determining methods that make it simple for people to adopt new technologies and study in a way that keeps them from being idle in the labor market is therefore becoming more and more crucial as part of efforts to improve the quality of vocational education. Within the scope of this thesis, and for the reasons stated above, it is intended to develop an experimental setup, Flexible Manufacturing System, with the collaboration of MET Didactic Company. The experimental set is designed to be a factory automation set with structuring options such as product flexibility and station sequencing flexibility. Thanks to the developed system industrial automation and communication, data processing, motion control systems can be used as a training material. Moreover, some measurements such as pressure, dimensional measurements of the test products is provided with the architecture. Predictive maintenance, visualization is also performed in the system. In the“New Industrial Revolution: Intelligent Production Systems Technology Roadmap”published by TUBITAK in 2016, outputs were obtained with the thesis work on the following issues as a contribution to the areas that are considered to provide the most added value: (i) A flexible production system experiment set equipped with up-to-date technologies has been developed for use in vocational and technical education. (ii) Since the experimental set-up is developed in an open architecture and modular structure, it is open to continuous improvement in terms of both functionality and technology.