Otizmli çocuklara, öğrenmenin ön koşul becerilerinin, ebeveynleri tarafından floortime oyun terapisi ile kazandırılmaya çalışılmasının, otistik davranışlar ile gelişim alanlarındaki becerilerine ve ebeveynlerinin stres düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of trying to teach children with autism the prerequisite skills of learning by their parents with floortime play therapy on their skills in the areas of autistic behavior and development and the stress levels of their parents
- Tez No: 791654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada, otizmle mücadele noktasında çoğunlukla çaresizlik, yetersizlik ve/veya tükenmişlik yaşayan anne babalar için etkili olabilecek çözüm yollarının arttırılması amaçlanmaktadır. 2-8 yaş arası otizmli çocukların gönüllü yirmi ebeveynine oniki seanslık online psikoeğitim verilmiş olup, çocuklarında Floortime terapi modeli ile öğrenmenin ön koşul becerilerinin kazandırılması amaçlanmıştır. Böylece ebeveyn çocuk arasındaki oyun temelli etkileşim yollarıyla daha etkili iletişim kurulabileceği, kurulan etkileşimle beraber öğrenmenin ön koşulu olan becerilerin kazandırılmasının mümkün olduğu, böylece ebeveynlerin kendilerini ruhsal olarak daha yeterli hissettiği; aile üyelerinin stres düzeylerinin en aza indirildiği ve yaşam kalitelerinin arttırıldığı bir psikoeğitim modeli uygulamasını içermektedir. İlk test ve son test olarak ebeveynlere“Ebeveynlik Stres Ölçeği (ESÖ)”, otizmli çocuklara ise ilk ve son test olarak“Otizm Davranış Kontrol Listesi”hem özel eğitim öğretmenleri ve hem de aileler tarafından doldurulması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to increase the solutions that can be effective for parents who mostly experience helplessness, inadequacy and/or burnout at the point of struggling with autism. Twelve session online psychoeducation was given to twenty volunteer parents of children with autism aged 2-8 years, and it was aimed to provide their children with the prerequisite skills of learning with the Floortime therapy model. Thus, it is possible to establish more effective communication between parents and children through play-based interaction ways, it is possible to acquire skills that are the prerequisite for learning with the established interaction, so that parents feel more competent in a spiritual sense; It includes the application of a psychoeducational model in which the stress levels of family members are minimized and their quality of life is increased. Parents were asked to fill in the“Parental Stress Scale (PSS)”as the first and last test, and the“ABC Autism Behavior Checklist”as the first and last test for children with autism, by both special education teachers and families.