Ortaokul fen bilimleri dersinde görsel okuryazarlık destekli öğretimin öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of visual literacy supported instruction on students' academic success in secondary school science class
- Tez No: 791686
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Görsel okuryazarlık, öğrencilerin görüntüleri daha iyi anlayabilmelerini, eleştirebilmelerini, düşünmelerini sağlayacak bir dizi yeterliliktir. Görsel okuryazarlık fen bilimleri dersinin öğrenme sürecinde önemli bir yere sahiptir. Fen bilimleri dersinde, soyut kavramlar sıklıkla kullandığından, anlamlı öğrenmelerin olabilmesi için görseller sıklıkla kullanılmaktadır. Bu araştırma ile görsel okuryazarlık uygulamalarının 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin fen bilimleri dersi başarısına etkisinin olup olmadığı sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırmada öntest sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla başarı testleri ve çalışma yaprakları kullanılmıştır. Başarı testleri deney ve kontrol gruplarına çalışmadan önce ön-test, çalışmadan sonra ise son-test olarak uygulanmıştır. Görsel okuryazarlık uygulamaları kapsamında fen bilimleri dersinde görsellerin çokça kullanıldığı“Hücre Bölünmesi ve Kalıtım”,“Basınç ve Basit makineler”,“Maddenin Yapısı ve Özellikleri”ve“Maddenin Isı ile Etkileşimi”konuları seçilerek bu konulara yönelik başarı testleri hazırlanmıştır. Başarı testleri grafik, resim, kavram haritası, fotoğraf ve şema okuma yorumlama becerisini ölçmeye yönelik 20 sorudan oluşturulmuştur. Başarı testlerinin Cronbach-Alpha iç tutarlık katsayısı“Hücre Bölünmesi ve Kalıtım”testi için ,769;“Basınç ve Basit makineler”testi için ,764;“Maddenin Yapısı ve Özellikleri”testi için ,806;“Maddenin Isı ile Etkileşimi”testi için ,751 olarak hesaplanmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Ankara-Türkiye'deki ortaokulların sekizinci sınıflarında öğrenim görmekte olan 31 deney (16 kız, 15 erkek) ve 33 (17 kız, 16 erkek) kontrol grubu olmak üzere toplam 64 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamındaki görsel okuryazarlık uygulamaları bilim uygulamaları dersinde 6 hafta 11 ders saati süresince gerçekleştirilmiş sonrasında fen bilimleri dersinde görsel okuryazarlık destekli çalışma yaprakları ile öğretim yapılmıştır. Uygulama kapsamında seçilen ünitelerden,“Hücre Bölünmesi ve Kalıtım”ünitesinde 7 hafta“Basınç ve Basit makineler”ünitesinde 5 hafta,“Maddenin Yapısı ve Özellikleri”ünitesinde 5 hafta ve“Maddenin Isı ile Etkileşimi”ünitesinde 3 hafta süren öğretim uygulanmıştır. Kontrol grubuyla programda öngörülen öğretim yöntemleri kullanılarak dersler yürütülmüş, deney grubunda ise görsel okuryazarlık uygulamaları ve çalışma yaprakları desteğiyle dersler gerçekleştirilmiştir. Deney grubu ile sınav sonuçlarını iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, her iki gruba da sontest uygulanmıştır. Bulgular değerlendirilirken, niceliksel verilerin karşılaştırılmasında öntest ve son-test olmak üzere yapılan iki uygulamanın karşılaştırmalarında bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgulardan görsel okuryazarlık eğitiminin fen dersi akademik başarısını olumlu yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Visual literacy is a set of competencies that will enable students to better understand, criticize and think. Visual literacy has an important place in the learning process of the science course. Since abstract concepts are frequently used in science lessons, visuals are frequently used for meaningful learning. An answer has been sought to the question of whether visual literacy practices affect the success of the 8th-grade students in the science course in this research. Achievement tests and worksheets have been used to collect data in the research. An experimental method has been used in the research. Achievement tests have been applied to the experimental and control groups as a pre-test before the study and as a post-test after the study. Within the scope of visual literacy practices, the subjects of“Cell Division and Inheritance”,“Pressure and Simple Machines”,“Structure and Properties of Matter”and“Interaction of Matter with Heat”have been selected and achievement tests have been prepared for these subjects. Achievement tests consisted of 20 questions to measure the ability to read and interpret graphics, pictures, concept maps, photographs, and diagrams. The Cronbach-Alpha internal consistency coefficient of achievement tests has been calculated as ,769 for the“Cell Division and Heredity Test”,764 for the“Pressure and Simple Machines Test”,806 for the“Structure and Properties of Matter Test”,751 for the“Interaction of Matter with Heat Test”. The research has been carried out with a total of 64 students, 31 of them in the experimental (16 girls, 15 boys) and 33 (17 girls, 16 boys) control groups, studying in the eighth grade of secondary schools in Ankara-Turkey in the 2020- 2021 academic year. Visual literacy practices within the scope of the research were carried out in the science practices course for 6 weeks and 11 course hours, and then the science course was taught with worksheets based on visual literacy. Among the units selected within the scope of the application, 7 weeks of instruction in the“Cell Division and Heredity”unit, 5 weeks in the“Pressure and Simple Machines”unit, 5 weeks in the“Structure and Properties of Matter”unit, and 3 weeks in the“Interaction of Matter with Heat”unit were applied. Lessons have been conducted with the control group using the teaching methods prescribed in the program, while lessons have been held with the support of visual literacy practices and worksheets in the experimental group. As a result of the studies carried out with the experimental group to improve the exam results, a post-test has been applied to both groups. While evaluating the findings, the independent groups' t-test has been used in the comparison of the two applications conducted as the pre-test and post-test to compare the quantitative data. From the findings obtained as a result of the research, it can be said that visual literacy education has a positive effect on the academic success of the science course.