Orta Asya Türk devletleri anayasalarında hukuk devleti anlayışı
The rule of law understanding in the constitutions of Central Asia Turkish states
  1. Tez No: 791705
  2. Yazar: MEIRAMKUL ISSAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KÖKÜSARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
“Orta Asya Türk Devletleri Anayasalarında Hukuk Devleti Anlayışı”başlıklı tezde hukuk devleti kavramı ve gelişim süreci ele alınarak hukuk devletini oluşturan temel ilkeler (hukuki güvenlik, kanun önünde eşitlik, insan haklarının korunması, erkler ayrılığı ve bağımsız yargı) üzerinden bağımsızlık sonrası Orta Asya Türk Devletleri (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan) anayasaları bağlamında karşılaştırmalı bir inceleme yapılmıştır. 20 yy. başlarında bağımsızlıklarını kazanan Orta Asya Türk Devletleri uluslararası siyasi haritada yeni devletler olarak konumlarını belirlerken, bir devletin en önemli unsuru olan yeni anayasalarını kabul etmiştir. Bu devletler yeni devlet olarak iç ve dış mekanizmalarını yapılandırma sürecinde, şartlara mukabil anayasalarını birkaç kere değiştirerek hukuk sistemlerini reforme etmişlerdir. Bu değişikliklerin başka amaçları yanında, en önemli amacı da hukuk devletini geliştirmeye yönelik olduğu görülmüş ve Orta Asya Türk Devletlerinin anayasalarında, hukuk devletine yönelik bu değişim ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“State of Law Understanding in the Constitutions of Central Asia Turkish States”; the concept of the state of law and its development process, and the basic principles that compose the state of law (legal security, equality under the law, human rights and freedoms, separation of powers and independence of the judiciary) in the post-independence Central Asian Turkish States (Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, and Turkmenistan) are discussed comparatively according to their constitutions. While determining their position as new states on the international political map, the Central Asian Turkish States, which gained their independence at the beginning of the 20th year, adopted their new Constitution, which is the most important element of a state. These states have reformed their legal systems by amending their Constitutions several times in response to the conditions in the process of structuring their internal and external mechanisms as new states. It has been seen that the most important purpose of these changes, among other purposes, is to develop the rule of law, and this change towards the rule of law has been revealed in the constitutions of the Central Asian Turkish States.