Türkiye'nin Orta Asya Türk devletleri üzerindeki kamu diplomasisi faaliyetleri
Public diplomacy activities of Turkey on Central Asian Turkish states
- Tez No: 594207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Soğuk Savaş sonrasında değişen ve dönüşüme uğrayan güç anlayışı; yumuşak güç ve kamu diplomasisi gibi birçok yeni kavramı da beraberinde getirmiştir. Zamanla bu kavramlar ulus devletlerin dış politika planlarında düşünmesi ve önem vermesi gereken kavramlar olmuştur. Bu doğrultuda kamu diplomasisi, dış politikaları etkilemeye başlamış ve birçok ulus devlet tarafından profesyonel olarak uygulanmaya çalışılmıştır. Türkiye de, uluslararası konjonktüre uyum sağlayarak, son zamanlarda dış politikası planlarında kamu diplomasisine yer vermiştir. Kamu diplomasisinin dış politika ile eş zamanlı çalışmasını ve aynı amaca hizmet etmesini sağlamak için bazı kamu kurumları açmış ve hali hazırda kamu diplomasisi faaliyetleri gerçekleştiren devlet dışı aktörleri teşvik etmiş ve destek vermiştir. Türkiye bu faaliyetleri özellikle Soğuk Savaş sonrasında dağılan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlıklarını ilan eden yeni devletlere yönelik uygulamıştır. Bu bağlam özelinde de Orta Asya Türk Devletleri ile olan ortak değerleri ön plana çıkartarak kamu diplomasisi faaliyetleri üzerinde yoğun çalışmalar yapmıştır. Bu tez Türkiye'nin kamu diplomasisi araçları olan kamu kurum ve kuruluşlarının ve Sivil Toplum Kuruluşlarının, bağımsızlıklarından itibaren Orta Asya Türk Devletlerine yönelik gerçekleştirmiş olduğu kamu diplomasisi faaliyetlerini incelemeyi ve Türkiye'nin bu faaliyetler kapsamında başarılı olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of power, which changed and transformed after the Cold War, has brought with it many new concepts such as soft power and public diplomacy. Over time, these concepts have become concepts that nation states should think about and care about in their foreign policy plans. In this way public diplomacy may influence foreign policy and this has been attempted to be implemented by many nation-states. Turkey has, in recent times in its foreign policy plans, adapted to the international conjuncture, simultaneously including public diplomacy in its foreign policy agenda. To ensure that public diplomacy works simultaneously with foreign policy and serves the same purpose, it has opened some public institutions and encouraged and supported various non-state actors who have carried out these public diplomacy objectives. Turkey aimed and implemented these objectives most notably toward the new states that declared their independence by leaving the Union of Soviet Socialist Republic, that had disbanded after the Cold War. In this context Turkey has made intensive efforts to study public diplomacy activity including analysis of the common values within the Central Asian Turkish States. This thesis aims to examine the public diplomacy activities of public institutions and organisations and non-governmental organisations that are the tools of the Public Diplomacy initiatives of Turkey to thus determine whether Turkey has been successful in its objectives.