Angle sınıf III bireylerde fonksiyonel tedavinin nazofarengeal hava yolu ve kraniyoservikal postür üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of functional therapy on nasopharyngeal airway and craniocervical posture in angle class III individuals
  1. Tez No: 791739
  2. Yazar: EMRE AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKAN AKÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmamızın amacı Angle Sınıf III bireylerde yapılan fonksiyonel tedavilerin büyüme gelişim dönemindeki hastalarda, iskeletsel, dişsel, yumuşak doku değişimlerinin yanı sıra nazofarengeal havayolu ve kraniyoservikal postür üzerine olan etkilerini sefalometrik olarak incelemek ve karşılaştırmaktır. Bu retrospektif çalışmada, Sınıf III monoblok ve Clark Sınıf III twin-blok apareyi benzeri ile tedavi edilen gruplar 2 ana grubu oluştururken, tedavi edilmemiş Sınıf III bireylerden elde edilmiş longitudinal materyal kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Birinci grup monoblok ile tedavi edilen 11 bireyden (ortalama yaş 11,14±1,43), ikinci grup twin-blok ile tedavi edilen 12 bireyden (ortalama yaş 11,42±1,24), kontrol grubu ise tedavi edilmemiş 8 bireyden (ortalama yaş 9,94±1,94) oluşmaktadır. Bireylerin seçiminde tüm bireylerin fonksiyonel Sınıf III malokluzyona ve ön çapraz kapanışa sahip olmasına, Angle Sınıf III molar ve/veya kanin ilişki göstermesine, gelişim paterninin high angle olmamasına, büyüme dönemi içinde olmasına ve geçmiş ortodontik tedavi hikayesi olmamasına dikkat edilmiştir. Birinci grup, ortalama 14,5 ay süre ile monoblok ile tedavi edilirken, ikinci grup ortalama 14 ay süre ile twin-blok ile tedavi edilmiştir. Tedavi etkilerini değerlendirmek için Grup 1 ve 2'de fonksiyonel aparey uygulanmadan önce (T1) ve aparey çıkarıldıktan sonra (T2); Grup 3'te ise tedavi uygulanmadığı için yalnızca büyüme gelişimin etkilerini takibi amacıyla ortalama 10 ay süre ara ile elde edilmiş T1 ve T2 materyalleri kullanılmıştır. Lateral sefalometrik röntgenlerde yapılan ölçümlerin değerlendirilmesinde T1-T2 periyotları arası değişimlerin karşılaştırılmasında Eşleştirilmiş T-testi kullanılmış, gruplara göre ölçümlerin karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to cephalometrically examine and compare the effects of functional treatments in Angle Class III individuals on skeletal, dental and soft tissue changes as well as nasopharyngeal airway and craniocervical posture in patients in the growth and development period. In this retrospective study, groups treated with Class III monoblock and similar Clark Class III twin-block appliance constituted 2 main groups, while longitudinal material which had been obtained from untreated Class III individuals was used as the control group. The first group was composed of 11 individuals (mean age 11.14±1.43) treated with monoblock, the second group was composed of 12 individuals (mean age 11.42±1.24 years) treated with twin-block, and the control group was composed of 8 untreated individuals ( mean age 9.94±1.94). In the selection of individuals, attention was paid to the fact that all individuals who had functional Class III malocclusion and anterior crossbite, Angle Class III molar and/or canine relationship, no high angle development pattern, being in the growth period, and no history of orthodontic treatment. The first group was treated with monoblock for an average of 14.5 months, while the second group was treated with a twin-block for an average of 14 months. In order to evaluate the treatment effects, prior to application of functional appliance (T1) and after appliance removal (T2) in Groups 1 and 2; considering that no treatment was applied in Group 3, only T1 and T2 materials obtained at an average of 10 months apart were used to monitor the effects of growth and development. Paired T-test was used to compare the changes between T1-T2 periods in the evaluation of measurements made on lateral cephalometric x-rays, and One- Way Analysis of Variance (ANOVA) was used to compare the measurements according to the groups.