Roth-jarabak analizi ile öngörülen mandibular büyüme yönünün sabit fonksiyonel tedavi sonuçları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of mandibular growth direction determined by roth-jarabak analysis on the fixed functional therapy outcomes
  1. Tez No: 478772
  2. Yazar: EBRU CİNKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN UZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın iki temel amacı bulunmaktadır: 1. Roth-Jarabak analizi ile belirlenmiş alt çene büyüme yönü ile sabit fonksiyonel tedavi sonucu meydana gelen alt çenenin öne hareketi arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmek. 2. II. Sınıf kapanış bozukluklarında başarılı fonksiyonel tedavileri öngörebilmek için olası biyolojik göstergeleri tespit etmek. Geriye dönük olarak planlanan bu çalışma için Ç.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ab. Dalı arşivi kullanılmış ve sabit fonksiyonel aparey ile tedavisi tamamlanmış, II. Sınıf kapanış bozukluğuna sahip, büyüme gelişim döneminde olan (SVM II, SVM III) 90 bireyin lateral sefalometrik radyografileri kullanılmıştır. Çalışmamıza dahil edilen bireylerin tedavi başlangıç (t0) ve tedavi bitim (t1) dönemindeki sefalometrileri çizilmiş ve SNB değerinde oluşan 1.3°lik değişikliğe göre Grup 1 (SNB≤1.3°) ve Grup 2 (SNB˃1.3°) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. 61 birey Grup 1'e (ort. yaş 12.62± 1.07 ), 29 birey Grup 2'ye (ort. yaş 12.7±1.1) dahil olmuştur. ROC analizi, tedavi başlangıcı Roth-Jarabak değerleri ile alt çenenin öne hareketi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için kullanılmıştır. Çalışmamızın bulgularına göre; her iki grup arasında alt çene boyut artışı(Co-Gn) ile ilgili anlamlı bir farklılık bulunmamıştır(p˃0.5). Grup 1 de alt çenenin vertikal rotasyon parametrelerinde Grup 2'ye göre istatistiksel olarak anlamlı artış tespit edilmiştir (Post. Açılar toplamı, SN/GoGn, Y açısı p≤0.001). ROC analizine göre, tedavi öncesi tespit edilen Gonial oranın SNB açısındaki artış ile en güçlü ilişkisi olan değişken olduğu tespit edilmiştir. Tedavi başı Gonial oranı %72 veya düşük olması, prepubertal II. Sınıf bireylerde sabit fonksiyonel tedavi ile alt çenenin öne doğru değil daha çok dik yönde hareket edeceğinin ve SNB açısında artış olmayacağının göstergesi olabilir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are: 1. To investigate the relationship between mandibular growth direction determined by Roth-Jarabak analysis and the forward movement of the mandible followed by fixed functional therapy. 2. To identify possible biomarkers to predict successful outcomes of fixed functional therapy in prepubertal children with Class II malocclusion. Lateral cephalometric radiographs of 90 patients at the prepeak skeletal maturation (CVM II and CVM III) with Class II malocclusion treated with fixed functional appliance were selected from the database of Çukurova University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. Pre-treatment and post-treatment radiographs were analyzed. The patients were divided into two groups according to posttreatment increment in SNB angle which was used as the discriminant factor for successful treatment.“Group 1”(mean age 12.62± 1.07) consisted of 61 patients who demonstrated an increase in SNB angle of equal to or less than 1.3° and“Group 2”(mean age 12.7±1.1) consisted of 29 patients who demonstrated an increase in SNB angle more than 1.3° . ROC analysis was used to assess the relationship between pre-treatment cephalometric variables and forward mandibular movement. The mean amount of mandibular growth (Co-Gn) in the two groups were not different (p˃0.5). However, statistically significant differences were found in terms of vertical rotation parameters of mandible between the two groups (Sum of Angles, SN/GoGn, Y axis p≤0.001). According to ROC analysis, the pretreatment gonial ratio has identified as the most strongly related parameter to SNB increment. Pretreatment gonial ratio equal or smaller than %72 can predict an unfavorable movement of mandible followed by fixed functional therapy in prepubertal patients with Class II malocclusion.