II. sınıf kapanış bozukluğuna sahip bireylerde 'twin force bite corrector' ve forsus apareylerinin tedavi etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of treatment effects produced by 'twin force bite corrector' appliance versus 'forsus' device in class II patients
- Tez No: 452397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN UZEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı II. Sınıf kapanış bozukluğuna sahip bireylerin tedavisi amacıyla kullanılan“Forsus”ve“Twin Force Bite Corrector”sabit fonksiyonel apareylerinin dişsel ve iskeletsel etkilerini karşılaştırmaktır. Geriye dönük olarak planlanan bu çalışma için Ç.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ab. Dalı arşivi kullanılmış ve II. Sınıf kapanış bozukluğuna sahip bireylerin lateral sefalometrik radyografileri incelenmiştir. Çalışmaya II. Sınıf kapanış bozukluğuna sahip, Servikal Vertebra Maturasyon İndeksine göre büyüme atılım döneminde ( SVM II, SVM III) olan, Forsus veya Twin Force apareyleri ile tedavi edilmiş, başlangıç ve bitim kayıtları tam olan bireylerin kayıtları dahil edilmiştir. Çalışmada Forsus ile tedavi edilmiş 22 (ortalama yaş 12.3 ± 0.83), Twin Force Bite Corrector ile tedavi edilmiş 22(ortalama yaş 12.1 ± 0.98) birey olmak üzere toplam 44 bireyin tedavi öncesi ve tedavi bitiminde alınan lateral sefalometrik radyografileri kullanılmıştır. Radyografiler“Dolphin”sefalometri çizim programı kullanılarak bilgisayar ortamında çizilmiş ve ölçümler yapılmıştır. İstatistiksel analiz için bağımlı ve bağımsız t-testi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda Twin Force grubunda dik yönü gösteren açılarda (Posterior açılar toplamı, SN-GoGn p0.05; SN-Mandibular düzlem açısı p0.01) ve alt dudağın E çizgisine olan uzaklığında (p0.05) Forsus grubuna göre anlamlı derecede artış bulunmuştur. Forsus grubunda ise Twin Force grubuna göre alt kesici açılarında (IMPA) (p0.001) istatistiksel olarak anlamlı derecede artış meydana gelmiştir. Çalışmamızın bulgularına göre Twin Force Bite Corrector aygıtı bireylerin dik yön değerlerini Forsus'a göre daha fazla arttırmış, Forsus aygıtı ise alt kesici açılarında Twin Force aygıtına göre daha fazla artışa sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare skeletal and dentoalveolar treatment changes induced by Twin Force Bite Corrector and Forsus therapies in patients with Class II division 1 malocclussion. For this retrospective study the database of Çukurova University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics has been used. Lateral cephalometric radiographs of 44 prepubertal patients (CVM II and CVM III) with Class II malocclusion treated with Forsus or Twin Force Bite Corrector appliance were included in to this study. Pre and posttreatment lateral cephalograms of 22 patients treated with Forsus (mean age 12,3 ± 0,83) and 22 patients (mean age 12,1 ± 0,98) treated with Twin Force Bite Corrector were evaluated using Dolphin Imaging program. Lateral cephalometric measurements of the groups were compared with independent t-test at the p0.05 level. Vertical skeletal (Sum of Angles, SN/GoGn p0,05 ; SN-Mand Plane Angle p0,01) and Lower lip to E plane increases (p0,05) were statisticaly significant in Twin Force Bite Corrector group when compare with Forsus group. On the other hand Forsus group showed statistically significant increase in IMPA (P0,001) when compare with Twin Force Bite Corrector. According to our findings Twin Force Bite Corrector contributed to more increase in vertical growth patern and Forsus caused more proclination of lower incisors when the groups were compared.