Sürdürülebilir konutta su ve enerji tüketimi: Yeni yaklaşımlar
Water and energy consumption in sustainable housing: New approaches
  1. Tez No: 791745
  2. Yazar: MEYRA ARIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN AYDIN YÖNET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Sanayi devriminin başlangıcıyla makineleşmeye adım atılmış, seri üretim bantları kurulmuş ve atölyeler yerlerini kentlerdeki fabrikalara bırakmıştır. Bu değişimlerle birlikte, kentlere hızlı bir göç akışı, beraberinde çarpık kentleşme, altyapı sorunları, yaşam kalitesinin düşmesi ve çevresel sorunlar hızla artmıştır. Sürdürülebilirlik bu bağlamdaki sorunları engellemek ve çözüm önerileri sunmak geleceğe daha sağlıklı bir gezegen bırakmak için ortaya çıkan bir kavramdır. Sürdürülebilirlik doğayla uyumlu bir biçimde uzun vadeli bir süreç olarak hayatımıza adapte etmemiz gereken bir olgudur. Gelecekte daha yaşanılabilir bir gezegen bırakabilmek için şimdiden sürdürülebilirliği benimsememiz gerekmektedir. Bu bağlamda bireyi hedef alan sürdürülebilirlik olgusu barınma ihtiyacımızın temelini oluşturan konutlarda da uygulanmalıdır. Konutta sürdürülebilirlik, sürdürülebilir bir toplum ve kent yaratma sürecinde ilk adımlardan biri olduğu için oldukça önemlidir. Bu araştırma kapsamında, konutta su ve enerji tüketimi, sürdürülebilirlik ve mimarlık ilişkisi bağlamında irdelenmiştir. Su ve enerjinin tasarruflu ve verimli kullanılması incelenerek konutların planlanması, var olan konutların sürdürülebilirliğe adaptasyonun sağlanması için yaklaşımlar ve geri dönüşüm gibi süreçlerin uygulanabilirliği ve sonuçları değerlendirilmiştir. Ayrıca konutlarda su ve enerji tüketiminde davranışsal boyutu incelenerek sürdürülebilirliğin sosyal ve ekonomik alanlarda etkilerinin gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Zamanımızın çoğunu konutlarımızda geçirdiğimiz pandemi süreci, konutların iç mekân tasarımını, çevreyle olan ilişkisini ve konuttaki sürdürülebilirliği tekrar gözden geçirmemizi sağlamıştır. Geleceğimize daha sağlıklı adımlar atmak için konut içinde kullanılan suyun daha verimli kullanılması, kullanılan suyun kategorize edilerek ayrıştırılması gibi konular incelenip analiz edilmiştir. Ayrıca enerjinin sarfiyatı ile ilgili çalışmalar irdelenmiş daha az enerjiyle daha çok verim alınabilmesi için yeni yaklaşım önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Sürdürülebilirliği hayata geçirecek olan bizlerin öncelikle yapması gereken, sürdürülebilirliği yaşam felsefesi haline getirmek ve böylelikle sürdürülebilir bir toplum yaratmaktır.
Özet (Çeviri)
With the beginning of the Industrial Revolution, steps were taken towards mechanization, assembly lines were established and workshops were replaced by factories in cities. With these changes, there was a rapid influx of migration to cities, leading to urban sprawl, infrastructure issues, decreased quality of life, and environmental problems. Sustainability, in this context, is a concept that emerged to prevent and offer solutions for these problems in order to leave a healthier planet for the future. Sustainability is a fact that we need to adapt to our lives as a long-term process in harmony with nature. In order to leave a more habitable planet in the future, we must already adopt sustainability now. In this context, the sustainability concept targeting the individual must also be implemented in housing, which forms the basis of our housing needs. Sustainability in housing is crucial as it is one of the first steps in creating a sustainable community and city. In the scope of this research, the relationship between housing water and energy consumption, sustainability and architecture has been examined. Efficiency and productivity of the use of water and energy have been studied and approaches for planning housing, adapting existing housing to sustainability, and the feasibility and results of processes such as recycling have been evaluated. Additionally, the behavioral dimension of water and energy consumption in housing has been studied in order to observe the effects of sustainability in social and economic areas. . The pandemic period, during which we spend most of our time in our homes, has made us re-evaluate the interior design, the relationship with the environment, and the sustainability of homes. To take healthier steps towards our future, topics such as more efficient use of water used within homes, and categorizing and separating the water used have been studied and analyzed. Also, studies related to energy consumption have been examined and new approaches have been developed to achieve more efficiency with less energy. What we need to do first in order to put sustainability into practice, is to make it a philosophy of life and thus create a sustainable community.