Denge, sıçrama ve yön değiştirmeli koşu teknik eğitimi verilerek uygulanan eğitsel oyunların bu becerilere etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of balance, jumping, and change of direction running with correct technique and transfer to educational games
  1. Tez No: 791772
  2. Yazar: ANIL HAYRULLAH KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİRİS YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada denge, sıçrama ve yön değiştirmeli koşu teknik eğitimi verilerek uygulanan eğitsel oyunların bu becerilere etkileri incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 1461 Trabzon Fk'da futbol oynayan aynı zamanda Milli eğitim bakanlığına bağlı özel ve devlet okullarında okuyan sporcu lisansına sahip 11-13 yaş aralığında olan boy ortalamaları 1.50 cm kilo ortalamaları ise 42 olan 20 kontrol 20 eğitim grubu olmak üzere toplam 40 erkek öğrenci oluşturmuştur. Eğitim grubuna oynanan eğitsel oyunlardaki sıçrama, denge ve yön değiştirmeli koşuların temel teknikleri anlatılarak dikkat edilmesi gereken yerler söylenmiştir. Kontrol grubuna ise sadece oyunlar anlatılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“denge, sıçrama, çeviklik ve sürat”testleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde Aritmetik ortalama, standart sapma, Mauchly's testi, Shapiro-wilk testi, t-testi ve Karışık desen ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler sonucunda eğitim grubunun denge, sıçrama, sürat ve çeviklik testlerinde ki almış oldukları puanlar kontrol grubunun almış olduğu puanlar arasında anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda, eğitim grubunda yer alan sporcu öğrencilerin performans çıktılarının eğitim almayan gruba göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Oyunlarda dikkat edilmesi gereken hususların anlatılmasının olumlu şekilde etkiler yarattığı görülmüş eğitim grubunun kontrol grubuna göre daha fazla ilerleme kaydettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of educational games applied by giving balance, jumping, and changing direction running technical training on these skills. The study group of the research consisted of a total of 40 male students, 20 control group and 20 training group, with an average height of 1.50 cm and an average weight of 42, between the ages of 11-13, who played football in 1461 Trabzon Fk and also had a sportsman's license and studied in private and public schools afliated to the Ministry of National Education. The basic techniques of jumping, balance, and running with the change of direction in the educational games were explained to the training group, and the points to be considered were told. Only the games were explained to the control group. The study used“balance, jump, agility and sprint”tests as data collection tools. Arithmetic means standard deviation, Mauchly's test, Shapiro-wilk test, t-test, and Mixed design ANOVA tests were used to analyze the data. As a result of the data obtained in the study, it was found that there was a signicant difference between the scores obtained by the training group in the balance, jump, sprint, and agility tests and the scores obtained by the control group. As a result of the study, it was seen that the performance outcomes of the athlete students in the training group were higher than those that did not receive training. It was seen that explaining the issues to be considered in the games had positive effects, and it was found that the training group made more progress than the control group.