Beslenme eğitiminin tip 2 diyabetli yaşlı bireylerde diyet kalitesi ve beslenme durumu üzerine etkisi
Effects of nutritional education on diet quality and nutritional status in older adults with TYPE 2 diabetes
  1. Tez No: 791775
  2. Yazar: SEVDA KIZILTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ONGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Nutrition and Dietetics, Geriatrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Giriş-Amaç: Araştırmanın amacı; tip 2 diyabetli yaşlılara transteoretik modele göre yüz yüze veya internet bazlı akıllı telefon uygulaması üzerinden randomize kontrollü olarak verilen beslenme eğitiminin diyet kalitesi ve beslenme durumu üzerine etkisini incelemektir. Gereç-Yöntem: Araştırma; İzmir Bakırçay Üniversitesi Çiğli Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları biriminde tip 2 diyabet tanısı alan yaşlı bireyler ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri elde edilirken; Yaşlı Tanıma Formu, Sağlık-Hastalık Bilgisi Formu, Mini Nütrsiyonel Değerlendirme Testi-Kısa Form, Sağlıklı Yeme İndeksi, Besin Tüketim Sıklığı Kayıt Formu, Besin Tüketim Kayıt Formu, Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği, Diyabette Beslenme Tedavisi ile ilgili Bilgi Düzeyi Anketi kullanılmış ve Antropometrik Ölçümler alınmıştır. Verilerin analizinde Pearson Ki-kare testi, Fisher exact test, McNemar, McNemar Bowker kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmadaki katılımcıların yaş ortalaması 68,62±3,93 yıl bulunmuştur. MNA-Kısa Form değerlendirmelerinde toplam MNA puanında yüz yüze eğitim alan grupta istatistiksel olarak artış vardır (p=0,016).
Özet (Çeviri)
Introduction-Purpose: The aim of this study is to examine the effects of randomized controlled nutrition education given to older adults with type 2 diabetes via face-to-face or internet-based smartphone application according to the transtheoretic model, on diet quality and nutritional status. Material-Method: The study was conducted with older adults diagnosed with type 2 diabetes in İzmir Bakırçay Üniversitesi Çiğli Regional Training and Research Hospital, Endocrinology and Metabolic Diseases Unit. While obtaining the data of the research; Older Adults Identification Form, Health-Disease Information Form, Mini Nutritional Assessment Test-Short Form, Healthy Eating Index, Frequency of Food Consumption Registration Form, Food Consumption Registration Form, Physical Activity Scale for the Elderly, Knowledge Level Questionnaire on Nutritional Therapy in Diabetes were used and Anthropometric Measurements were taken. Pearson Chi-square test, Fisher exact test, McNemar, McNemar Bowker were used for data analysis. Results: The mean age of the participants in the study was 68.62±3.93 years. In MNA-SF assessments, there was a statistically significant increase in the total MNA score in the group that received face-to-face training (p=0.016).