Okul yöneticilerinin teknoloji liderliği yeterlik algıları ile medya ve teknoloji kullanımı tutumları üzerine ilişkisel bir araştırma
A relational study on technology leadership efficacy perceptions and attitudes to media and technology usage of school administrators
  1. Tez No: 791782
  2. Yazar: PINAR UYGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN KATMER BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı okul yöneticilerinin teknoloji liderlik yeterlikleri ile medya ve teknoloji kullanımı tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanan betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ili Sultanbeyli ilçesinde kamu okullarında görev yapan 416 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemiyle seçilen 115 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Okul Yöneticileri Teknoloji Liderliği Yeterlik Algıları Ölçeği ile Medya ve Teknoloji Kullanımı ve Tutumları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma ve ölçekler için gerekli tüm izinler alınmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Teknoloji Liderliği Yeterlik Algıları Ölçeği puanlarının görev yapılan okul türü, mesleki kıdem ve yaş değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Kruskal Wallis-H Testi; cinsiyet, öğrenim düzeyi, unvan ve BT ile ilgili hizmetiçi alıp almadığı değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için bağımsız gruplar t-Testi; bilişim teknolojileri (BT) sınıfının olup olmadığı değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Mann Whitney-U Testi uygulanmıştır. Aynı şekilde, Medya ve Teknoloji Kullanımı ve Tutumları Ölçeği puanlarının görev yapılan okul türü, mesleki kıdem ve yaş değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Kruskal Wallis-H Testi; cinsiyet, öğrenim düzeyi, unvan ve BT ile ilgili hizmetiçi alıp almadığı değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için t Testi; BT sınıfının olup olmadığı değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Mann Whitney-U Testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda okul yöneticilerinin teknoloji liderliği yeterliliklerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin teknoloji liderliği yeterliliklerine yönelik algılarının cinsiyet, eğitim durumu ve okulda BT sınıfı olması değişkenleri açısından anlamlı farklılık göstermediği; okul türü, unvan, kıdem, yaş ve BT ile ilgili hizmetiçi eğitim alma değişkenleri açısından anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmada okul yöneticilerinin teknoloji liderliği yeterlikleri ölçeğinin tüm boyutları ile okul yöneticilerinin medya, teknoloji kullanımı ve tutumları ölçeğinin alt boyutlarından; akıllı telefon kullanma, sosyal ağ kullanma, internette araştırma yapma, e-posta kullanma, çevrimiçi arkadaşlık, sosyal ağ arkadaşlığı, teknolojiye yönelik olumlu tutum ve görevler arası geçiş tercihleri boyutları ile arasında olumlu yönde çok güçlü; teknolojisiz kalma kaygısı, teknoloji bağımlığı ve teknolojiye yönelik olumsuz tutum boyutları arasında olumsuz yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin TLY'ni artırmak için eğitim teknolojileri ve teknolojinin eğitimde aktif kullanımı hususlarında uygulamaya dönük etkili hizmetiçi eğitimler düzenlenebilir. Okul yöneticileri eğitimde sosyal medyanın kullanılması hususlarında bilgilendirilebilir, sosyal medya ortamlarına ve araçlarına ilişkin var olan olumsuz algıları pozitif yönde şekillendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between school administrators' technology leadership competencies and media and technology use attitudes. This research is a descriptive research designed in relational survey model. The universe of the research consists of 416 school administrators working in public schools in the Sultanbeyli district of Istanbul. The sample of the research consists of 115 school administrators selected by the easily accessible case sampling method.“School Administrators' Technology Leadership Efficacy Perceptions Scale”and“Media and Technology Use and Attitudes Scale”were used to collect research data. All necessary permissions were obtained for the research and for the scales. SPSS 22 package program was used in the analysis of the data obtained from the scales. The Kruskal Wallis-H Test to determine whether the scores of the Technology Leadership Efficacy Perceptions Scale differ according to the type of school, professional seniority and age; t-Test to determine whether it differs according to gender, education level, title, and whether it is in-service related to IT; The Mann Whitney-U Test was applied to determine whether the CT class differed according to the variable. Likewise, the Kruskal Wallis-H Test was used to determine whether the Media and Technology Use and Attitudes Scale scores differ according to the type of school, professional seniority and age; independent groups t-Test to determine whether it differs according to gender, education level, title, and whether it is in-service related to IT; The Mann Whitney-U Test was applied to determine whether the CT class differed according to the variable. As a result of the research, it was concluded that the technology leadership competencies of school administrators were at a high level. School administrators' perceptions of technology leadership competencies did not differ significantly in terms of gender, education level and having an IT class at school; It was concluded that there was a significant difference in terms of school type, title, professional seniority, age and in-service training related to IT. In the research, all dimensions of the technology leadership competencies of school administrators and the sub-dimensions of the media, technology use and attitudes of school administrators; using a smart phone, using a general social network, doing research on the internet, using e-mail, online friendship, social networking friendship, positive attitude towards technology and preferences for transition between tasks are positively very strong; it was concluded that there is a negative and moderate relationship between the anxiety of being without technology, technology addiction and negative attitude towards technology. In order to increase the TLY of school administrators, effective in-service trainings can be organized on educational technologies and the active use of technology in education. School administrators can be informed about the use of social media in education, and their negative perceptions about social media environments and tools can be channeled in a positive way.