Novel parti̇al overlapped gaussi̇an pulse multi̇-access system ai̇ded by data analysi̇s
  1. Tez No: 791801
  2. Yazar: SALAM AL-YASSRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OGUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
OFDMA sistemleri için alt taşıyıcı dikey olarak gerekli olduğundan, verimlilikte iyileştirme için çok az yer vardır. Bu kısıtlamanın bir sonucu olarak yeni bir çoklu erişim iletişim yöntemi ortaya çıkmıştır. Ortogonal olmayan çoklu erişim (NOMA) giderek daha yaygın hale geliyor. NOMA sistemleri değişken güç seviyelerindeki sinyalleri iletebildiği ve alabildiği için karmaşık alım cihazları gereklidir. Bu araştırma, ortogonal olmayan çoklu erişim sistemlerine ve kısmen örtüşen alt taşıyıcılara bakar. Gönderilen sinyallerin güç seviyesine dayanan mevcut NOMA sistemlerinin aksine, bu fikir, alt taşıyıcıların şeklini değiştirerek elde edilen verimden yararlanır. SINC'ye bir alternatif olarak, yazarlar Gauss-darbe sinyallerini önerdiler (OFDM alt taşıyıcıları form olarak SINC'ye sahiptir). Bu tezde bu proje için çeşitli algoritmalar geliştirilmiştir. Çerçeveler, bu tekniklerin verici alt taşıyıcılarına dağıtılır. Alt taşıyıcıların genişliği ve aralığı, verilerin olası en az hatayla sağlanması için de hesaplanır. Bu algoritmalardan türetilen değerler, çerçevelerin benzerlik puanlarından etkilenir. Bu nedenle, bu yöntemler sistemin hesaplama karmaşıklığını azaltmak ve kanal kapasitesini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır. OFDMA ve geleneksel NOMA sistemleriyle karşılaştırıldığında, önerilen modelin bit hata oranı (BER) cesaret vericidir. Veri analizi ile Gauss darbeleri, spektrum gereksinimlerini önerildiği gibi yüzde 13,8'e kadar azaltabilir. Sonuç olarak, bant dışı parazit azaltılarak spektrum verimliliği artırılır. OFDMA, çok yollu sönümleme ve Doppler Etkisi ortamlarının aksine BER'de iyileştirme vardır.
Özet (Çeviri)
Since subcarrier orthogonally is required for OFDMA systems, there is little room for improvement in efficiency. A novel multi-access communication method has emerged as a result of this constraint. Non-orthogonal multi-access (NOMA) is becoming increasingly common. Complex reception devices are required because NOMA systems can transmit and receive signals of variable power levels. This research looks at non-orthogonal multi-access systems as well as partially overlapped subcarriers. In contrast to current NOMA systems, which rely on the power level of signals sent, this idea makes use of the efficiency gained by altering the shape of subcarriers. As an alternative to SINC, the authors have proposed Gaussian-pulse signals (OFDM subcarriers have SINC as their form). Several algorithms have been developed for this project in this thesis. The frames are distributed on the transmitting subcarriers of these techniques. The subcarriers' width and spacing are also calculated to ensure the data with the fewest probable mistakes. Values derived from these algorithms are influenced by the frames' similarity scores. Hence, these methods are designed to lower the system's computational complexity and maximize channel capacity. In comparison to OFDMA and conventional NOMA systems, the suggested model's bit error rate (BER) is encouraging. With data analysis, Gaussian pulses can reduce spectrum requirements up to 13.8 percent, as proposed. As a result, the spectrum efficiency is improved by reducing out-of-band interference. As opposed to OFDMA, multipath fading, and Doppler Effect environments there is improvement in the BER