Kanser tarama algı ölçeğinin türkçe'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of the cancer screening perception scale to Turkish; validity and reliability study
  1. Tez No: 791837
  2. Yazar: ARİF BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Onkoloji, Public Health, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bireylerin kanser tanısı almadan önce kanser tarama programlarıyla ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi için geliştirilen Kanser Tarama Algı Ölçeği'nin Türk dili ve kültürüne uyarlanması, geçerlilik ve güvenirlik çalışmalarının yapılmasıdır. Yöntem: Metodolojik tipteki bu çalışma bir aile sağlığı merkezine 1 Ocak - 1 Aralık 2021 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üstü 301 birey ile yürütülmüştür. Veriler, görüşme formu ve Kanser Tarama Algı Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçek Mahmood ve arkadaşları tarafından 2016 yılında geliştirilmiş olup yirmialtı maddeden ve beş alt boyundan oluşmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS 26.0 (Statistical Package for Social Sciences) ve SPSS AMOS 24.0 programlarında analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile incelenmiştir. Geçerlik analizleri için doğrulayıcı ve açımlayıcı faktör analizleri uygulanmıştır. Çalışmanın yürütülmesi için etik kurul izni alınmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılanların %64.8'i kadın, %31.9'u lise mezunu, %68.7'si evli ve %51.2'si geliri giderinden azdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to adapt the Cancer Screening Perception Scale, which was developed to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of individuals about cancer screening programs before receiving a cancer diagnosis, to the Turkish language and culture, and to conduct validity and reliability studies. Method: This methodological type study was conducted with 301 individuals over the age of 18 who were admitted to a family health center between January 1, 2021 and December 1, 2021. The data were collected with the interview form and the Cancer Screening Perception Scale. The scale was developed by Mahmood and his colleagues in 2016 and consists of twenty-six items and five subscales. The data obtained as a result of the research were transferred to a computer environment and analyzed in SPSS 26.0 (Statistical Package for Social Sciences) and SPSS AMOS 24.0 programs. Compliance with the normal distribution was examined by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Confirmatory and exploratory factor analyses were applied for validity analyses. The permission of the ethics committee was obtained for the study to be conducted. Results: 64.8% of the people participating in the research are female, 68.7% are married and 51.2% have less income than expenses.