Uydu görüntülerinden-ulusal coğrafi bilgi sistemine temel oluşturacak nitelikte-topoğrafik harita üretimine veya güncelleştirmesine yönelik analiz ve öneriler
- Tez No: 79184
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALKIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Uydu görüntülerinin başlıca özelliği, geniş yeryüzü alanlarına ait büyük çapta konumsal veri içermesidir. Bu büyüklükteki bir veri zenginliğinden etkin bir şekilde yararlanma ise doğal olarak, söz konusu verileri coğrafi bilgiye dönüştürecek yeterli düzeyde veri yönetim ve işleme sistemlerinin varlığına bağlıdır. Konuya Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) açısından bakılacak olursa; uydu görüntü verileri, gerek fotogrametrik gerekse uzaktan algılama kapsamında CBS 'ye veri sağlayan önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Bu kapsamda söz konusu tez çalışmasında; elektronik ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerin ışığında, bugün için fotogrametri ve uzaktan algılama teknik : ve yöntemlerinde bir özdeşleşmeyi gerçekleştirdiği değerlendirilen uydu görüntülerinin, orta ölçekli topografik harita üretim veya güncelleştirmesindeki etkinliğinin yanı sıra, bu görüntülerden elde edilen verilerin ülkemizde oluşturulacak ulusal boyuttaki bir Coğrafî Bilgi Sistemine katkılarının araştırılması amaçlanmıştır. Uydu görüntülerinin topoğrafik uygulamalar açısından bugünkü eriştiği düzey, yakın gelecekteki gelişmeler de dikkate alınarak incelendiğinde ve ülke bazında orta ölçekli harita üretiminin ayrıntılı bir analizi yapıldığında, gereksinimin yoğunlaştığı 1:50 000 ölçekli haritaların güncelleştirilmesinde, bütünüyle uydu görüntülerinden yararlanacak ve sorunu tamamen sayısal ortamda çözümleyecek bir üretim yönteminin tasarlanabileceği değerlendirilmiştir. Yapılan tasarım çerçevesinde uygulamalara geçilmiş, çeşitli uydu görüntüleri, gerek doğruluk gerekse detay yorumlanabilirliğindeki yeterlilikleri açısından seçilen bir pilot bölgenin yanı sıra değişik bölgelerde de incelenmiş, toplanan sayısal verilerin ulusal CBS ile bütünleşmesi ve kartografik işlem için veri aktarımındaki etkinlikleri de ayrıca değerlendirilmiştir. Tüm bu işlemler sonrası, mevcut ticari amaçlı uydu görüntülerinin, sorunun düğümlendiği 1:50 000 ölçekli topoğrafik harita güncelleştirmesinde kullanılabileceği, yakın gelecekteki gelişmeler de dikkate alındığında söz konusu ölçeğin daha da büyüyeceği ve detay tanımlanabilirliğinin artacağı görülmüştür. Ayrıca anılan uydu görüntülerinin, gerek oluşturulacak ulusal coğrafi veri tabanına, gerekse sayısal kartoğrafya uygulamalarına veri sağlama ve işlemede önemli bir kaynak oluşturduğu ve bugün erişilmiş bulunan teknolojik düzey açısından veri aktarımı ve dönüşümlerinde bir sorunun bulunmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Essential characteristic of satellite image is to consist of a large amount of spatial data for a wide area. To benefit from these data cluster in an effective way, naturally depends on availability of data management and processing systems which are able to transform these data to geographic information. From the point of view of geographic information system, satellite image data are the important sources for GIS, both in photogrammetric and in remote sensing manner. The effectiveness of these sources mainly depends on the planimetric and height accuracy and the quality of feature definition. Concerning the reached quality level of satellite images, combining with future developments, the importance of using these image data especially in middle scale map production or in map revision and also for updating of GIS at the same scale can easily be evaluated. Besides the efficiency and effectiveness of satellite images, which provide identity in photogrammetric and remote sensing techniques and methods, in middle scale topographical map production, also contributions of data derived from these images to national level GIS to be established in our country are researched in that thesis study, by concerning developments in electronic and computer technology. If the present level of the satellite images from the point of view of topographical applications are considered in combination with next coming developments and analysis of medium scale map production, it has been evaluated that a system can be designed which solves the problem digitally for 1:50 000 scale map revision by using satellite images. It has also considered that the design should be based on existing and next coming systems and should be applicable. In that frame various satellite images were examined both for accuracy and for efficiency in feature interpretation at the various regions. Combination of acquired digital data with national GIS and efficiency in data transition for cartographical processes have also been examined. Finally; it has been evaluated that commercially available satellite images can be used in 1:50 000 scale topographical map production. If the near feature developments are considered, concerning scale may be larger and feature definition may be easier than today's. On the other hand, it has been realized that, the satellite images are significant resources for data acquisition and processing in both digital cartography and national GIS and also there is no any problem in data transfer and conversion with the help of the present technology.