Deprem riski analizi ile İstanbul ve çevresinde istinad duvarları tasarımı
The Project of retaining walls araund İstanbul territory with earthquake risk analysis
- Tez No: 79183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAT N. ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Depremin rastgeleliği ve çeşitli belirsizliklerinden dolayı, yapıların projelendirmesinde kullanılacak deprem parametreleri olasılık ve istatistik yöntemlere dayanan yaklaşımlarla belirlenmektedir. Sismik risk analizinin amacı, tarihi deprem verilerinin analizi ile inşaat sahasında ileride olabilecek sismik bir etkinlik için belirli olasılık değerleri elde etmektir. Bu çalışmada öncelikle Litosfer' de meydana gelen hareketler levha tektoniği ile açıklanmış, dünya üzerinde sürekli hareket halinde bulunan levhaların meydana getirdiği jeolojik oluşumlara yer verilmiştir.Daha sonra deprem konusu : tarihçesi başta olmak üzere, oluşum mekanizması, faylar, deprem türleri, deprem parametreleri ve tanımlamaları, parametreler arasındaki bağıntılar, deprem spektrumu ve depremlerin yapılara etki ve zararları ele alınmıştır.Depremselliğin bölgelere göre değişik değerler alması nedeniyle bu konu Türkiye ve İstanbul için ayrı bir bölüm olarak alınmıştır.Bu bölümde önce Türkiye'nin daha sonra da İstanbul'un jeolojik ve depremsellik özellikleri verilmiştir. Bölüm sonunda da İstanbul ve çevresinde geçmişte yaşanmış büyük depremlere değinilmiştir. Sonraki bölümde istinat duvarları çeşitleri ile istinat duvarına etkiyen yanal kuvvetler ele alınmış ve sayısal bir örnek verilmiştir. Teorik anlatımlardan sonra yapılan sayısal çalışmalarda öncelikle İstanbul bölgesi için 1898 - 1996 yıllan arasındaki doksandokuz sene içinde meydana gelen,büyüklüğü dört ve dörttten büyük depremler gözönüne alınmış, Gumbel risk olasılığı metodu kullanılarak çeşitli risk olasılıkları ve episantr uzaklıkları için maksimum magnitüd, ivme, hız ve deplasman tahminleri yapılmıştır.Bulunan zemin ivme değerleri ile Mononobe-Okabe ve Deprem yönetmeliğine bağlı kalarak ayrı ayrı hesaplamalar yapılmıştır.Bu hesaplamalarda istinat duvarlarında deprem halinde oluşacak toplam deprem yükünün risk olasılıkları, içsel sürtünme açısı, episantr uzaklıkları ve duvar yüksekliğiyle değişimleri grafikler halinde verilmiştir. Yapılan hesaplamalarda daha sonra yeraltı suyunun da etkisi gözönüne alınmış ve grafikleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of earthquakes' being coincidental and because of varıous invisibleness, earthquake parametres which might be used in the projects may become clear by the probability and statistictical approach. The aim of the seismic risk analysis is to consider the values of a probable future activity on the site with the historical earthquake data. In this study, at first The Plate Techtonıcs Theory is explained as being the reason of the movements on Litosphere.Plates' contınıous activities on the earth and the geological formations are descrıbed.Then the earthquake subject is explained fistly with it's history, then mechanical formation, earthquake kinds, earthquake parametres and definitions, relationships between these parametres, earthquake spectrum and earthquake's effects and damages to the constructıons.As earthquake's effects differ according to the regions, this subject is taken as seperate chapter for Turkey and Istanbul. In this chapter at fist Turkey's and then Istanbul's geological and earthquake characteristics are given. At the end of the chapter historical earthquakes which have given great damages to Istanbul are pointed out.In the next chapter retaining walls are explained with their varieties and lateral forces acting on them during an earthquake with a numerical example. After the definitions of the theories, numerical studies are done for Istanbul region.For the statistical calculations earthquakes which have taken place between the years 1898-1996 are considered for the Gumbel risk analysis.Maximum magnitude,accelaration, velocity and settlement values have been estimated for various risk probabilities and epicenter lengths. Then by using these acceleration values in the Mononobe-Okabe equation and Earthquake Regulatıons, change of the earth pressure with the risk probabilities, internal friction angles, epicenter lengths and wall heights which will be formed in a retaining wall with the earthquake, are given with the graphics. Calculations are repeated for the effect of ground water and charts are prepared seperately.