Şizofreni hastalarında BDNF rs6265 gen polimorfizminin saldırgan davranışlara etkisi
Effect of BDNF rs6265 gene polymorphism on aggressive behaviors in patients with schizophrenia
- Tez No: 791851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AKYÜZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Psikiyatri, Biology, Genetics, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Şizofreni, hastaların sosyal ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak yaşadığı, düşünce ve davranış bozuklukları içeren kronik bir ruhsal bozukluktur. Şizofreninin pozitif belirtileri, hezeyanlar ve halüsinasyonlardır. Şizofrenideki önemli negatif belirtilere, düzleşmiş affekt ve konuşma içeriğinin azalması örnek olarak gösterilebilir. Saldırganlık, genel popülasyonla karşılaştırıldığında şizofreni hastalarında daha sık görülmektedir. Saldırganlıkta, çevresel faktörler kadar genetik varyasyonların da etkisi olduğu gösterilmiştir ve etkisi gösterilen genlerden biri de BDNF genidir. Bu nedenle bu yüksek lisans tez çalışmasında BDNF rs6265 polimorfizminin şizofreni hastalarında saldırganlığa etkisi Türk populasonunda ilk defa araştırılmıştır. Çalışmaya şizofreni tanısı konmuş (n=50) birey (19 kadın, 31 erkek) dahil edilmiştir. BDNF rs6265 polimorfizmi Polimeraz zincir reaksiyonu-Restriksiyon Fragment Uzunluk Polimorfizmi (PCR-RFLP) yöntemi ile analiz edilmiştir. Saldırganlık davranışı Buss-Perry saldırganlık ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca 50 bireye intihar olasılığı ölçeği, çocukluk çağı travma ölçeği ve Barratt dürtüsellik ölçeği uygulanmıştır. Şizofreni hastalarının %88'inin G allelli %12'sinin A allelli taşıdığı gözlemlenmiştir. Buss-Perry saldırganlık ölçeği puanları açısından GG genotipli bireylerle (57, IQR:47-74) GA+AA genotipli bireyler arasında (57, IQR:45-72 anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a severe mental disorder in which disorders such as thought, emotion and behavior are seen, and patients live in their own world away from interpersonal relationships and reality. The positive symptoms of schizophrenia, a chronic psychiatric illness that continues with psychotic episodes, are delusions and hallucinations. Flattened affect and poor speech content are examples of the most important negative symptoms accompanying schizophrenia. Aggressive behavior is a more common problem in individuals with schizophrenia compared to the general population. It has been shown that genetic variations as well as environmental factors have an effect on aggressive behavior in twin and adoption studies. One of the genes shown to be effective in aggressive behavior is the BDNF gene. Therefore, in the proposed master's thesis, it is aimed to study for the first time the effect of BDNF rs6265 (Val66Met) gene polymorphism on aggression levels of individuals diagnosed with schizophrenia in Turkey. Schizophrenia patients (n=50) individual (19 women, 31 men) were included in the study. BDNF rs6265 polymorphism was analyzed with Polymerase Chain Reaction-Framement Fragment Length Polymorphism (PCR-RFLP). Aggression behavior was measured using the Buss-Perry aggression scale. In addition, 50 schizophrenia patients were assessed by the possibility of suicide scale, childhood trauma scale and Barratt Impulsivity Scale (BIS). The frequency of the G and A alleles were found 88% and 12%, respectively. When schizophrenia patients were compared according to the BDNF rs6265 genotypes in view of the total score of BIS, no significant difference was found between BDNF rs6265 genotypes (p>0.05).