Naki Tezel Türk Masalları örneğinden türkülerdeki batıl inançlar üzerine bir inceleme
Naki Tezel examples on the relationship of turkus and superstitutions in the context of Turkish Tales
- Tez No: 791850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnançlar, insanlığın doğuşundan itibaren, hayatın zorlukları karşısında mücadele etmesini, kendini güçlü ve güvende hissetmesini, geleceğe dair umutlu olmasını sağlayan en önemli faktör olmuştur. İnanç sistemleri kendi içinde, zamanla gerçekliklerin yanında, dinlerden bağımsız batıl olanlarını da doğurmuştur. Yaygın olan dini inançların ve uygulamaların sorunlarını çözemediği noktada insanlar kendi ritüellerini oluşturmuşlardır. İnsanoğlu günlük yaşamındaki duygularını, kendisini etkileyen olaylarını, umutlarını, acılarını, beklentilerini eserlerine de yansıtmıştır. Sözlü halk kültürü olan türküler, insanlık tarihi boyunca etkisinde kaldığı olayların acılarını, sevdalarını, ayrılıklarını, beklentilerini hem sözlü hem de müzikal olarak kuşaktan kuşağa günümüze aktarmıştır. Türküler bir milletin yapı taşıdır ve bu yapı taşını oluşturan en büyük etkenlerden biri müziktir. Çalışmanın konusu olan batıl inançlara da sözlü kültür ürünlerinin yanı sıra literatüre geçmiş eserlerde de sıkça rastlanmaktadır. Türkülerde, hikâyelerde, mânilerde, ağıtlarda batıl inanç örneklerinin olduğu görülmüştür. Toplumdan topluma, inanç sisteminden inanç sistemine, kişiden kişiye değişiklik gösteren batıl inançlar araştırmacılar tarafından uzun yıllardır kayıt altına alınmakla beraber Anadolu masallarında da yer almıştır. Masallar, hayal ürünü kurgularıyla, yapısı gereği bâtıl inançların kendisine en çok yer bulduğu anlatı türleridir. Masal derlemecisi ve araştırmacısı Naki Tezel'in Türk Masalları adıyla yayınladığı, içerisinde 54 masal barındıran eser bu çalışmada esas alınmıştır. Eser içerisinde yer alan masallar Anadolu'nun her yöresinden derlenmiştir ve eser Anadolu masal kültürü özelliklerini yansıtmaktadır. Çalışmadaki 54 masal incelenerek içerisindeki bâtıl inançlar tespit edilerek tasnifi yapılmıştır. Bunun yanı sıra türkülerde kullanılan batıl inanç figürleri de ele alınarak sınıflandırılmıştır. Bâtıl inançların türkülerle ilişkisi konusunda yapılan çalışmalara, batıl inancın türküler ile ilişkisi penceresinden katkıda bulunma hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the birth of humanity, beliefs have been the most important factor that have enabled humanity struggle against the difficulties of life, feel strong and be hopeful for the future. Belief systems within themselves, in time, gave birth to superstitions as well as realities which are independent from religions. At the point where common religious beliefs and practices could not solve their problems, people created their own rituals. Human beings have reflected their daily feelings , events that affect them, hopes, pains and expectations into their works of art. Throughout the history of humanity, folk songs, which are a form of oral folk culture, have narrated the pain, love, disagreements and expectations of influential events from generation to generation both verbally and musically. Folk songs are the building blocks of a nation and one of the biggest factors forming this building block is music. Superstitions, which are the subject of the study, are frequently encountered in the works of literature as well as oral culture products. It can be seen that there are examples of superstition in folk songs, stories, manis (Traditional Turkish Folk Literature) and laments. Superstitions, which vary from society to society, from belief system to belief system, from person to person, which took place in Anatolian tales have been recorded by researchers for many years. Tales, with their imaginary fictions, are the types of narrative in which superstitions find the most place due to their structure. The work of tale compiler and researcher Naki Tezel, published under the name Turkish Tales and containing 54 tales, were taken as a basis. The tales in the work have been compiled from every region of Anatolia and the work reflects the characteristics of Anatolian fairy tale culture. These 54 tales were examined and the superstitions in them were classified according to the subject classification. In addition to this, superstitious figures used in folk songs have also been classified It is aimed at contributing to the studies on superstitions from the perspective of fairy tales. This study is a literature review study. The place of fairy tales in Turkish culture and superstitions in folk songs have been researched as a result of the scanning made on folk songs in the book of Turkish Tales of Nazi Tekel.