Phenolics profile and volatiles of ın vitro propagated lavandula angustifolia mill. seedlings
Lavandula angustifolia mill. fidelerinin in vitro çoğaltimi, fenolik profili ve uçucu bileşikleri
- Tez No: 791857
- Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Önemli bir aromatik ve tıbbi bitki ve çeşitli uçucu organik bileşiklerin (VOC'ler) ana kaynağı olan L. angustifolia'dan elde edilen boğum tipi eksplantların, örneğin 1 ppm, 2.5 ppm ve 5 ppm KIN, 0,5 ppm, 1 ppm, 5 ppm ve 10 ppm 6BA, 0,25 ppm ve 2 ppm TDZ, 5 ppm, 10 ppm ve 20 ppm 2iP incelenmiştir. Kallusun başlaması, sürgün oluşumu ve çoğalması ve gelişimi için en iyi ortam araştırıldı. Daha sonra in vitro yetiştirilen fidelerin toplam fenolik içeriği (TPC), kallusun toplam flavonoid içeriği (TFC) ve uçucuları ayrı ayrı analiz edildi. Nodal eksplantlar, 2 ppm 6BA ile desteklenmiş bir MS ortamında kültürlendiklerinde kallus oluşturdular. Kontrol ve diğer uygulamalar, büyüme odası koşullarının tam karanlığında da hiçbir gelişme göstermedi. Kallus kültürlerinden sürgünlerin en iyi çoğalması (%39,33) 5 ppm 2iP ile desteklenmiş MS ortamında elde edildi. L. angustifolia callus'un büyümesi ve oluşumu için ideal ortam, her biri %98 oluşum oranında kaydedilen 1 ppm ve 2 ppm 6BA olarak bulundu. Kallus kültürlerinden ve in vitro üretilen fidelerden elde edilen ekstraktlar, fenolik profiller, flavonoid içerikleri ve uçucular açısından kalitatif ve kantitatif olarak analiz edildi. En yüksek fenolik verim (11.95 ± 0.01 mg GAE/g), 1 ppm KIN ile takviye edilmiş ortamdan alınan kurutulmuş in vitro üretilmiş bitkicik örneklerinde saptandı. En düşük (2,17 ± 0,04 mg GAE/g), 0,5 ppm 6BA + 0,5 ppm NAA ortamı tarafından sağlandı. Öte yandan, 0,5 ppm 6BA + 0,5 ppm NAA ortamı üzerinde büyütülen kurutulmuş in vitro çoğaltılmış bitki örneklerinden alınan örnekler en yüksek flavonoid içeriğini (31,67 ± 0,06 µg/g QE/g) sergiledi. Buna karşılık, kallus numuneleri, 0.5 ppm 6BA kombinasyonu dahil olmak üzere, büyüme ortamında en düşük flavonoid miktarını (11.59 ± 0.02 µg/g QE/g) biriktirdi. HPLC analizi, kallusta fenolik asit içeriğinin değişken olduğunu ve bitkicikler, gallik asit, 4-OH benzoik asit, klorojenik asit, vanilik asit, kafeik asit, sinnamik asit ve rosmarinik asidin ana bileşenler olduğunu gösterdi. Headspace-SPME analizi, yirmi iki bileşiğin varlığını gösterdi. Bunların arasında okaliptol, nonanal, borneol, karvon ve β-karyofillenin yaygın olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The growth parameters of the node type explants obtained from L. angustifolia, a prominent aromatic and medicinal plant and a major source of several volatile organic compounds (VOCs), on MS media supplemented with various concentrations of PGRs e.g., 1 ppm, 2.5 ppm and 5 ppm of KIN, 0.5 ppm, 1 ppm, 5 ppm and 10 ppm of 6BA, 0.25 ppm and 2 ppm of TDZ, 5 ppm, 10 ppm and 20 ppm of 2iP were examined. The best media for initiation of callus, shoot formation and proliferation, and development were investigated. Afterwards, the total phenolic content (TPC), total flavonoid content (TFC) of the callus and volatiles of seedlings grown in vitro were individually analysed. Nodal explants formed callus when they were cultured on a MS medium supplemented with 2 ppm of 6BA. The control and other treatments showed no improvement either in full darkness of growth chamber conditions. The best proliferation of shoots from callus cultures (39.33%) was achieved on MS media supplemented with 5 ppm of 2iP. The ideal medium for the growth and formation of L. angustifolia callus found to be 1 ppm and 2 ppm of 6BA where each recorded at 98% formation rate. The extracts obtained from the callus cultures and in vitro propagated seedlings were analysed qualitatively and quantitatively in terms of phenolic profiles, flavonoid contents and volatiles. The highest phenolic yield (11.95 ± 0.01 mg GAE/g) was detected in dried in vitro propagated plantlet samples from the media supplemented with 1 ppm of KIN. The lowest (2.17 ± 0.04 mg GAE/g) was provided by of 0.5 ppm of 6BA + 0.5 ppm of NAA media. On the other hand, samples from dried in vitro propagated plantlets samples grown on 0.5 ppm of 6BA + 0.5 ppm of NAA media exhibited the highest flavonoid content (31.67 ± 0.06 µg/g QE/g). In contrast, callus samples accumulated the lowest amount (11.59 ± 0.02 µg/g QE/g) of flavonoid in growth media, including the combination of 0.5 ppm of 6BA. HPLC analysis showed that the phenolic acid contents are variable within the callus as well as plantlets, gallic acid, 4-OH benzoic acid, chlorogenic acid, vanillic acid, caffeic acid, cinnamic acid, and rosmarinic acid being the major components. Headspace-SPME analysis indicated the existence of twenty-two compounds. Among them eucalyptol, nonanal, borneol, carvone, and β-caryophyllene were prevalent.