Konumsal bilgi sistemlerinin kurumlar arası kullanılması
Using spatial information systems between instituons
  1. Tez No: 79187
  2. Yazar: İLHAN EKİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Son otuz yıldır dünyada giderek artan bir sayı ve kapasite ile kullanılmakta olan konumsal bilgi sistemleri, geçtiğimiz on yıl içinde başta belediyelerde olmak üzere ülkemizde de kurulmaya başlanmıştır. Henüz sonuçlandırılmış bir çalışma bulunmamakla birlikte, ülkemizdeki tüm uygulamalarda özellikle belediyelerin çalışma alanlarına yönelik bir başlangıç dikkati çekmektedir. Donanımı, yazılımı, veri toplama süreci ile gelişmekte olan ülkemiz için ekonomik yönden büyük sayılacak yatırımlar gerektiren coğrafi bilgi sistemlerinin, diğer bütün yatırımlarda da olduğu gibi sınırlı ülke kaynaklarım korumak için, azami yarar elde edilecek şekilde kurulması ve kullanılması hedeflenmelidir. Her kurumun kendi bilgi sistemini kurması yerine bir kentteki coğrafi bilgi sisteminden kentteki tüm kurumların yararlanması, en ekonomik çözüm olacaktır. Bu nedenle kentlerde kurulan ve“Kent Bilgi Sistemi”adı verilen coğrafi bilgi sistemlerinin, çok amaca yönelik olarak tasarlanması, kurulması ve kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmada, kentsel alanlarda kurulacak olan çok amaçlı kent bilgi sistemlerinin sahip olması gereken özellikleri, olabilecek sorunları ve çözüm yöntemlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Öncelikle kurumlar arası kullanımın getireceği çok amaçlılık ve karmaşıklık ve buna karşı alınacak önlemler tartışılmış, örnek uygulamalardan elde edilen sonuç ve deneyimlerden öneriler çıkarılmaya çalışılmıştır. Uygulama alam olarak, İzmir Konak Belediyesi'nin yersel yöntemlerle üretilmiş ilk sayısal halihazır haritalarının bulunduğu bölge seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Last thirty years, spatial information systems which have been using gradually increasing number and capacity in the world. They have been using firstly in municipalities in our country in last decade. There have not been any completed studies yet, but in most of the studies in our country, especially inclination to municipal working fields. Geographic information systems (GIS) need great economical investments with hardware, software and data collection. GIS must set up and use to take maximum profit as in the all other investments to save limited country sources. The best economic solution is: There must be one GIS in a city and all governmental societies must use this instead of setting up theirs. So, setting up GIS in the city that called“urban information system”must plan, set and use multi-purposed. The characteristics, problems and solution methods of multi-purposed GIS, which set up in the cities, are aim of this study. Multi- purposed and complexity which are come from usage among institutions and precautions for this are discussed besides, suggestions are made by benefiting from results and experiments setting from sample application. As application field, the area which belongs to Izmir Konak Municipality where there are first digital topographic maps is chosen.