Sayısal ortofoto ve kullanım olanakları
Digital orthophoto and its application areas
- Tez No: 79188
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Sayısal fotogrametri, bugünkü bilgisayar teknolojisinin sağladığı yararlarla birlikte analog yöntemin yerini almaktadır. Bundan dolayı sayısal teknikler kullanılarak yapılan harita üretimi ve sayısal bilgiler daha fazla talep edilir hale gelmiştir ve buna paralel olarak daha güvenilir ve daha iyi bir harita bilgisine büyük bir talep oluşmuştur. Klasik harita teknikleri bu talebi yeterince karşılayamamış fakat sayısal ortofotolar bu talep boşluğunu doldurmuştur. Hava fotoğrafları birtakım bozulmalardan dolayı harita olarak kullanılamazlar. Bunun başlıca sebebi hava fotoğraflarının merkezi bir izdüşüme sahip olmalarıdır. Sayısal ortofoto disiplini işte bu izdüşüm farklığından dolayı oluşan bozulmaları gidermek ve fotoğrafın da harita gibi kullanılmasını sağlayacak şekilde ortogonal projeksiyona dönüşümüyle ilgilenmektedir. Sayısal ortofotolar, diğer uygulamalara göre özellikle esneklik ve diğer verilerle bir araya getirilmesi bakımından büyük avantajlar sağlamaktadır. Şu zamanlarda sayısal ortofotoları görsel ve geri planda olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanmak mümkündür. Bununla birlikte sayısal ortofotolar başta veri tabanlarının güncelleştirilmesi ve otomatik harita üretimi olmak üzere bir çok yönde de bilgiler sunmaktadır. Sayısal ortofotolar bununla da kalmayacak gelecekte coğrafi bilgi sistemlerinin uygulama alanlarını farklı yönlerde geliştirecek, harita ve hava fotoğraflarıyla çalışan kullanıcılara geniş uygulama alanları sağlayacakdır. Bu tezde ortofotolar hakkında genel bilgiler verilmiş, sayısal ortofoto üretimi tümüyle incelenmiş ve örneklerle sunulmuştur. Ayrıca, sayısal ortofotoların önemi, kullanım alanları olabilecek problem ve çözümleri üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Digital photogrammetry is replacing its analog counterparts with today's computer technology benefits. Because of this, digital information and producing maps by using digital techniques becomes popular and there is a huge demand for better and more reliable map information. Standart mapping techniques are not able to fill this demand in time. But digital orthophotos are able to fill this gap. Aerial photos of the ground cannot be used directly as vertically viewed maps of the landscape. The suffer from distortions, which are objects with different elevations, different distances to the camera etc. mainly due to the central perspective. The surveying discipline of orthophotography deals with the task to process these photos in order to obtain rectified images which look like photo maps taken in orthogonal perspective. Digital orthophotos provide great advantages in comparison to their counterparts, especially with flexibility and combination with other data sets. Currently, digital orthophotos are used either for visualisation or as background. However, digital orthophotos offer many possibilities, especially for the update and generation of databases, and automated mapping. And also this new product“digital orthophoto”will change the application domain of GIS and will open up for a lot of users currently working with maps and aerial imagery. This thesis investigates mostly digital orthophoto production with all sides, and also giving general information about orthophotos, as well as some application will be presented. The impotance of digital orthophotos, possible problems using orthophotos and solutions will be emphasised.