Sayısal yükseklik modellerinin harita üretiminde uygulaması ve doğruluk ile ilgili irdelemeler
The Application of digital elevation model on mapping and the research on presicions
- Tez No: 79190
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Sayısal arazi modelleri geniş anlamda, ayrıntıların konum ve yükseklik bilgilerinin her ikisini,dar anlamda ise yalnızca yükseklik bilgilerini içerir.Bu durumda sayısal yükseklik modeli olarak kullandır.Sayısal fotogrametrik sistemler sayısal verilerin toplanması ve işlenmesinde,oluşturulan sayısal yükseklik modelinin kontrolü ve editlenmesinde çeşitli kolaylıklar sağlar. Sayısal yükseklik modeli kullanarak çeşitli ölçeklerdeki haritaların eşyükseklik eğrilerinin otomatik olarak çizdirilmesi ve kolayca editlenebilmesi ile hızlı harita üretimi ve harita güncelleştirilmesi yapılabilir. Sayısal yükseklik modelleri sayısal verileri kullanan bilgi sistemleri için vazgeçilmez unsurlardan biridir. Bu çalışmada, sayısal yükseklik modeli oluşturmak üzere veri toplama ve işleme yöntemleri ele alınmış, dayanak noktalarının dağılımı ve sıklığının sayısal yükseklik modelinin doğruluğuna etkileri araştırılmış,amaca en uygun sayısal yükseklik modeli üretebilmek için gerekli dayanak noktası sıklığının ne olması gerektiği konusunda sayısal fotogrametrik sistemlerde yapılan uygulamalar sergilenerek optimum çözümler belirlenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda sayısal ortofoto harita üretiminde sayısal yükseklik modelinin önemi vurgulanarak model görüntüleri üzerinde oluşan deformasyonlar ortaya konmuştur. Sayısal fotogrametrik sistemlerin sunduğu olanaklar çerçevesinde otomatik korelasyon tekniği ile elde edilen sayısal yükseklik modellerinin doğrulukları ve sağladığı yararlar analiz edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Digital terrain model contains both of information of position and elevation features in the wide mean and contains only elevation knowledge in narrow sense. In this case, DTM is used only as digital elevation model. Digital photogrammetric systems offer a various possibilities on testing and editing of the constituted DEM during digital data acquisition and processing period. Quick mapping and reliable updating could be easily done via DEM, which enables automatic drawing and easily editing of contours on various map scales. DEM models are unrivalled components for information systems that use digital data. On this study, the data acquisition and processing methods for constituting DEM are analysed and the influence of distribution and density of base points to DEM precision are investigated. In addition to this, the best solutions to produce the optimum elevation model generation by displaying some application on digital photogrammetric systems are tried to determine. At the same time, the importance of digital terrain model deformations on digital orthophoto production is explained. And also, the advantages and assurances of DEM that have obtained by automatic correlation technique are analysed by applying digital photogrammetric systems. vu