Taşımacılık bilgi sistemi tasarımı ve uygulanması
Design and application of transportation information system
  1. Tez No: 79189
  2. Yazar: SADETTİN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Günümüzde kent içinde dağıtım yapan firmaların dağıtım, toplama araçlarının güzergah ve zamanlama yönetimi, mal ve hizmet akışının optimizasyonu gibi konularda verim almamalarının nedenlerinden biri de kent sorunlarının üstesinden gelecek metodlardan, kent haritalarından ve kentin istatistik bilgilerinden bir bilgi sistemi projesi içerisinde yeteri kadar yararlanmamalarıdır. Bu çalışmada, kent içinde ürün dağıtımı yapan kuruluşların dağıtım operasyonunun CBS'nin bir araç olarak kullanılmasıyla yönetimi amaçlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için öncelikle taşımacılık sistemi ve CBS araştırılmış, örnek olarak alınan bir firmaya ait CBS uygulaması sistem gerçekleştirme aşamaları izlenerek oluşturulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde konuya giriş yapılmış ve amaçlar belirtilmiştir. İkinci bölümde CBS'nin tanımı, yararları ve uygulama alanları belirtilmiştir. CBS'nin değişik birçok tanımları yapılmış, CBS'nin genel olarak hangi konularda yararlar sağlayacağının yanında nicelik bakımından yararları ve ayrıca CBS'nin temel uygulama alanları belirlenmiştir. Üçüncü bölümde taşımacılık sisteminin tanımı, kavramlar, bileşenler, maliyetler ve taşımacılık sistemine etki eden kriterler hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca taşımacılık sisteminin önemli bir bölümünü oluşturan optimizasyon konusu açıklanmıştır. Optimizasyonda kullanılan matematiksel modeller, seyahat süresi hesabı ve yöntemleri de açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, taşımacılık CBS ilişkisi hakkında bilgi verilmiştir. Bunun yanında CBS'nin ulaşım altyapı yönetimi, servis yönetimi, planlama ve karar vermede neler getireceği vurgulanmış ve bu çerçevede CBS'nin hangi alanlarda kullanılabileceği belirlenmiştir. Ayrıca dünyadaki taşımacılık ve ulaşım sektöründeki CBS uygulamalarına değinilmiştir. Beşinci bölümde, CBS gerçekleştirme aşamaları izlenerek oluşturulan taşımacılık bilgi sistemi uygulaması hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmada izlenen yöntem, mevcut durum analizi, organizasyon ve bu organizasyondaki kişi ve birimlerin görevleri, gereksinilen veriler, sistem tasarımı, veri tasarımı ve veri tabanı tasarımı, işlem tasarımı, fiziksel tasarım, işlem tasarımının fiziksel tasarıma dönüştürülmesi aşamaları açıklanmıştır. Ayrıca yapılan pilot proje uygulaması hakkında bilgi verilmiştir. Uygulamada yapılan sorgulamalar, üretilen ürünler sunulmuştur. Altıncı bölümde çalışmadan elde edilen sonuçlar açıklanmış ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, one of the main reasons that people can not get enough benefit, in such jobs just like; the distribution, the route and the timing management of collecting vehicles, optimization of the propert and services flow of the distribution firms in the city, is that not enough make use of information systems which are consisted of statistical information of the city, city maps and the methods which can come over the city problems. The aim of this study is manage of the distribution operation of the firms over the city by using GIS as a solution. To realize this aim, first of all the transport systems and the GIS are searched thoroughly, and as an example, GIS application of a private firm is constituted by following the system realization steps. In the first section of the study, an introduction to the subject and the purpose of the study are stated. In the second section of the study, the definition of the GIS and the application fields of GIS are stated. Various definitions of GIS are made. Beside, the general utilities of GIS, the quantitative advantages of GIS and the basic application fields are defined in this section. In the third section, the definition of the transport systems, concepts, components, the costs, and the effective criteria on the transport systems are stated. Beside, all the optimization which consist of the very important part of the transport system is explained. The mathematical models used in the optimization, the computation and methods of travel period are explained. In the fourth section, information of the relationship between GIS and transportation are explained. Beside, what kinds of benefits are getting of GIS on the transport infrastructure management, service management, planning and decision making and also are indicated to use on which subjects of GIS. Also, GIS applications are mentioned about transport and travel fields in the world. In the fifth section, following the realize steps of GIS, information about transportation are explained. In the study, following method, analysis of the present case, organisation and people and duties of sections, required data, system design, data design and database design, processing design, phsical design, convert to phsical design of the processing design steps were explained. Also, informations were explained which was made pilot project application. In the application, queries and productions were stated. In the sixth section, getting results were stated and indicated to the suggestions.