Kent bilgi sistemi içinde belediye gelirlerinin sorgulanması olanaklarının araştırılması
Researching with application of utban infomation system to municipality incomes
- Tez No: 79191
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yerel yönetimler kentlerde yaşayan insanlara hizmet götürüp daha çağdaş yaşamın oluşmasıyla mükelleftir. İyi şartlar, bireylerin, yöresel özellikler taşıyan kamusal nitelikteki medeni ihtiyaçlarını karşılayacak olanakları sunmakla sağlanır. Nedir bu ihtiyaçlar, barınma, çalışma, dinlenme, eğitim, ulaşım, teknik alt yapı, spor tesisleri, parklar, toplu konutlar, sağlık, iletişim olanaklarını sağlayarak ve geliştirerek insanların bu ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışırlar. Bütün bu hizmetlerin yapılabilmesi için gelirin olması şarttır. Bir yerel yönetimin iyi hizmet vermesi için gelirlerinin mümkün olduğunca yüksek olması gerekir. Bu da ancak yerel yönetimlerin, gelir kaynaklarının geliştirilmesi ve gelir kayıplarının minimuma indirilmesiyle olur. Belediyeler söz konusu gelirleri, merkezi yönetimden kaynak aktarımı şeklinde ya da kendilerine tahsis edilmiş taşınmaz mallardan kira, satış, harç ile topladıkları vergilerden sağlarlar. Vergi gelirleri, sayılan gelirler arasında en önemli kalemi oluşur. Yerel yönetimler, Tapu ve Kadastro Müdürlükleri ile yeteri kadar bilgi alışverişinde bulunmadıklarından idari sınırları içerisindeki taşınmaz mallarının sayısından haberdar değillerdir. Bu nedenle yerel yönetimler elde edecekleri gelir miktarını kontrol edememektedir. Yani mükellefin beyan ettiği kadar vergiye razı olmaktadırlar. Kısaca kentin ihtiyaçlarının karşılanması yani kentlerin yaşaması için verilen hizmetler bütününün karşılığı olarak vergi alınmalıdır. Bu tez çalışmasında, belediyelerin vergi faaliyetlerinin uygulamada görünen eksikliklerini gidermek yani hızlı, adil, düzenli, ekonomik, daha az personel gerektiren, açık, standart, kanunları doğru ve eksiksiz uygulandığı, güncel, kolay izlenebilir ve analiz yapma olanağı sağlayan böylece vergi gelirinin her dönem saptanabileceği kaçaksız bir sistem oluşturulması amaçlanmıştır.Seçilecek pilot bölgeye tasarımı yapılacak ve uygulaması yapılacak bilgi sistemi gelişmeye açık olmasına dikkat edilmelidir. Şu andaki çalışma emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi ve çevre temizlik vergisi ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Municipalities are responsible to take services to people living in urban areas, and to help forming a modern life. Suitable conditions are obtained by presenting possibilities which meets people's local public needs. These are housing, working, relaxing, education, transportation, technical infrastructure, sports, recreation, housing estates, health care and communication. All these services needs income.The quality of services depends on the amount of income. This is realised by developing income sources and minimizing losses. Municipalities'income items are sources from central administration, rent incomes from their allocated real estates and taxes. Most important item of all is taxes. Municipalities are unaware of member of real estates in their area due to a lack of communication with cadastral directorates. This, municipalities cannot control their incomes, and have to accept the amount their taxpayers declared. Briefly, tax is essential for the needs of city and to meet expenses of services. In this work of thesis, it is aimed to form a system which will help to correct municipalities 'deficiencies in tax collecting operations. A mentioned system will be fast,' air, orderly, economical, need less personnel, open, standardized, actual, easy to observe and analysis. It will take into consideration that the information system which will be designed and applied onto the chosen area, must be open to improve. Our present work is limited to property and waste management taxes.