Effect of different design parameters on the seismic performance of reinforced concrete buildings with filler-joist type floors
  1. Tez No: 791997
  2. Yazar: BERK BERKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dişli döşeme sistemleri son yıllarda Türkiye'deki tipik betonarme konut binalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Geleneksel kiriş-döşeme tipi döşeme sistemleri ile karşılaştırıldığında, dişli döşeme sistemleri döşeme kalınlıklarının yetersizliği nedeniyle perdelere ve kolonlara kesme kuvvetlerinin aktarılmasında yetersiz kalabilir ve sonuç olarak deprem yükleri altında ağır hasarlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, Türkiye'nin mevcut sismik tasarım yönetmeliği bu sistemin kullanımına sadece bazı kısıtlamalarla izin vermektedir. Bu çalışmanın amacı, betonarme döşeme kalınlığı, dolgu blok derinliği, kat sayısı ve perde duvar varlığı gibi farklı tasarım parametreleri altında bu tip taşıyıcı sistemlerin sismik performansını değerlendirmektir. Bu bağlamda, genel bir çalışma binası, dikkate alınan tasarım parametrelerinin farklı kombinasyonları için incelenmiş ve her bir çalışma binasının üç boyutlu analitik modelleri doğrusal ve doğrusal olmayan statik analizlere tabi tutulmuştur. Bu araştırmanın sonuçları, dişli döşeme sistemine sahip betonarme binaların, yeterli kalınlıkta döşemeler ve perde duvarlar olmadan sismik hasara karşı daha hassas olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Filler-joist floor systems have been widely used in recent years for the typical reinforced concrete residential buildings in Turkey. Compared to traditional beam-slab flooring systems, ribbed flooring systems may be insufficient in transferring shear forces to the shear walls and columns due to insufficient floor thicknesses, and as a result, they can cause severe damage under earthquake loads. For this reason, the current seismic design code of Turkey only allows for the use of this system with limited restrictions. The aim of this study is to evaluate the seismic performance of this type of structural systems under different design parameters including reinforced concrete slab thickness, filler block depth, number of stories and existence of shear walls. In this respect, a generic study building is investigated for different combinations of considered design parameters and three-dimensional analytical models of each study building are subjected to linear and nonlinear static analyses. The outcomes of this research proved that RC buildings with this floor system is more susceptible to seismic damage with thinner slabs and without shear walls.