Görünür ışık haberleşme sistemlerinde değişken karartma seviyesine göre modülasyon yöntemlerinin performans analizi
Performance analysis of modulation methods in terms of variable dimming level in visible light communication systems
- Tez No: 791998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Görünür Işık Haberleşme sistemlerinde sistem performansını etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden birisi de iletilen sinyalin karartma seviyesidir. Bu tez çalışmasında sistem performansını etkileyen karartma seviyesi durumunun Değişken Karartma Seviyeli modülasyon yöntemleri üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Özellikle VPAPM iletim şemasının farklı karartma seviyesi durumu altındaki bit hata oranı performansı, farklı güç seviyelerinde odaiçi güç dağılımı, eşik değeri bilgisinin önemi gibi konularda analizler gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda tez çalışması, Lambertian model düşünülerek oluşturulan matematiksel çerçeve için MATLAB ortamında elde edilen simülasyon sonuçlarını içermektedir. Simülasyon sonuçlarından elde edilen bulgulara göre önerilen ve geliştirilen sistemlerin avantaj ve dezavantajları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are many factors that affect the system performance in Visible Light Communication systems. One of these factors is the dimming level of the transmitted signal. In this thesis, it has been investigated the effect of the dimming level, affects the system performance, on the Variable Dimming Level modulation methods. Specifially, it has been analyzed the bit error rate performance of the VPAPM transmission scheme under different dimming levels, indoor power distribution at different power levels, and the importance of threshold information. In this context, the thesis study includes the simulation results obtained in the MATLAB environment for the mathematical framework created by considering the Lambertian model. According to the consequence obtained from the simulation results, the advantages and disadvantages of the proposed and improved systems are presented.