Sayısal fotogrametrik sistemlerde görüntü ayarlarının otomasyonu
Automation of image orientation of digital photogrammetric systems
- Tez No: 79202
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Sayısal fotogrametrik sistemlerden beklenen en önemli işlev; üretim için gerekli tüm fonksiyonları kullanıcılara sağlamasıdır. Sağlanan bu fonksiyonların otomasyonunda son birkaç yıl içerisinde önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bugün operatör müdahalesi gerektirmeden gerçekleştirilen iç ve karşılıklı yöneltme modülleri ve operatör yardımlı otomatik fotogrametrik nirengi yazılımı sayısal fotogrametrik sistemlerde ticari olarak elde edilebilmektedir. Görüntü ayarlarının otomasyonunda gelinen bu nokta ; Sayısal fotogrametri teknolojisinin yüksek otomasyon potansiyeline sahip olduğunu kanıtlamıştır. Otomasyon, fotogrametride Analog ve Analitik sistemler yerine Sayısal fotogrametrik sistemlerin kullanılmasını sağlamıştır. Bu araştırmada sayısal fotogrametrik sistemler tanıtılarak, bu sistemlerde gerçekleştirilen otomatik görüntü ayarları ve fotogrametrik nirengi uygulamaları ile ilgili en son gelişmeler sunulacak ve sayısal fotogrametrinin kullanımındaki avantajlar gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A digital photogrammetric system is supposed to offer to the user the full range of functionality required for production. Considerable progress has been achieved in the automation of supplied functions over the last few years. Nowadays, autonomous software modules for interior and relative orientation are commercially avaliable in digital photogrammetric systems and, so is automatic aerial triangulation with user interaction. Since considerable progress has been reached in the automation of image orientation, it is proved that the technology of digital photogrammetry has a big potential of automation. Automation is the main reason of implementation of digital photogrammetric system in digital photogrammetry. In this research work, by introducing digital photogrammetric system, recent developments and the state of the art in automatic image orientation, implemented in digital systems, are presented and the advantages of digital photogrammetry are shown.