Metrolarda yatay-düşey aplikasyon yöntemleri ve İstanbul metrosunda uygulamalar
- Tez No: 79203
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan metro ülkemizde de gündeme gelmiştir. Özellikle İstanbul metropolünde trafik sorununun çözümündeki en etkili yollardan birisi olarak görülmektedir. Bu çalışmada, giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı anlatılmaktadır. İkinci bölümde, aplikasyonun tanımı, hassasiyeti, yöntemleri, yatay ve düşey kurplar ile dever anlatılıp; aplikasyonda kullanılan aletlerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, tünellerde yatay ve düşey aplikasyonlar ve aplikasyon yöntemleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, İstanbul metrosundan yer üstü, yeraltı jeodezik çalışmaları ve yapılan aplikasyondan örnekler verilmiştir. Beşinci bölümde, tünellerde beton ve beton kaplama anlatılmıştır. Altıncı bölümde deformasyonunun tanımı, yer üstü ve yeraltında yapılan deformasyon ölçmeleri örnekleriyle anlatılmıştır. Yedinci bölümde tünellerde ray aplikasyonu kısaca açıklanmıştır. Sekizinci bölümde ise bu çalışmada ulaşılan bazı sonuçlar verilmiş ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The underground commonly used in the developed countries is also discused to be applied in our country. Especially it is considered as one of the most effective ways in solving the traffic problem in Istanbul metropolitan. In this study, the purpose and content of work is discussed in the introduction section. In the second section, the description of application, its sensitivity, methods, vertical and horizontal kurps and devers are discussed and the tools used in application are described. In the third section, the vertical and horizontal applications in tunnels and the application methods are described. In the fourth section, the sub-structure and super structure geodesic studies in the Istanbul underground and the performed applications are given with samples. In the fifth section, concrete and concrete coating in the tunnels are described. In the sixth section, the definition of deformation, deformation measures carried out at sub-structure and super structure are given with samples. In the seventh section, the rail application in the tunnels is explained in short. In the eight section, some results obtained as a result of this study are given and some recommendations are made. XI