Işın desteleri yönteminde Ek parametrelerinin kullanılması
Using additional parameters in bundle adjustment
- Tez No: 79201
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Fotogrametrik resim ve model koordinatlarındaki sistematik hataların aranması ve elenmesi fotogrametrik nirenginin temel öğelerinden biridir çünkü dengelenmeyen sistematik hatalar blok dengelemesi sırasında resim veya model koordinatlarının hassasiyetini düşürür. Bu amaca ulaşmak için en uygun yol sistematik deformasyonların kapsamlı sistem kalibrasyonları kullanarak sınırlanması, sonra resim veya model koordinatlarındaki düzeltmelere geçilmesidir. Fotogrametrik sistemin gerçek bir kalibrasyonu içinde ya test arazi kalibrasyonunu ya da kendi kendine kalibrasyonu içermelidir. Kendi kendine kalibrasyonlu deste dengelemesinde ilave uçuşa ve ek ölçümlere gerek duyulmadan sadece proje içindeki ölçümleri kullanır. Sonuç olarak sadece sistematik hatalar dengelenir. Sistematik hatalar dengelenirken elde mevcut olan bağlama noktalarını ve kontrol noktalarını baz alır. Ek parametre kullanarak yapılan deste dengelemesinde iyi sonuçlar almak istiyorsak dengelemede kullanılan yer kontrol noktalarının ölçümlerinin jeodezik metotlarla çok hassas yapılması gerekmektedir. Kendi kendine kalibrasyonlu blok dengelemesi eş zamanlı bir metotdur, resim veya model koordinatlarındaki bulunabilecek sistematik hatalar ek parametreler sayesinde dengelenir ve giderilir. Ek parametreli deste dengelemesi günümüzde yüksek doğruluk ve güvenilirlik derecesine ulaşmıştır. Bu durum fotogrametriyi geleneksel jeodezik metodlar ile nokta elemesi ve yüksek doğruluk konusunda yarışabilir duruma getirmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Detection and elemination of the systematic errors of photogrammetric image or model coordinates is one of the main objectives of recent research in photogrammetric triangulation because not compensated systematic errors change the image or model accuracy to the worse and can propagate very unfavourably during block adjustment. The most direct way to reach the goal consist in the immediate determination of the systematic deformations by comprehensive system calibrations and the subsequent corrections of the image or model coordinates. A real calibration of the photogrammetric system can be gained by the test field calibration or by self calibrating block adjustment Additional flight and measuring effort is not required for self calibration. Self calibrating block adjustment only uses the project data themselves. Consequently, only those systematic errors can be compensated, which show up on the basis of the available tie points and control points. If we want to get best result from self calibrating bundle adjustment, the coordinates of control points which are used in bundle adjustment can be measured by geodetic methods very sensitive. Self calibrating block adjustments is restricted to the simultaneous method, where the systematic errors of image or model coordinates are compensated by additional parameters of the adjustment. Thus photogrammetric bundle adjustment with self calibration has reached a level of accuracy and will reach a stage of reliability what makes photogrammetry competitive with traditional geodetic methods of point determination even in case of very high accuracy and reliability requirements.