Essays on pension funds in emerging market countries
Gelişmekte olan ülkelerdeki emeklilik fonları üzerine üç makale
- Tez No: 792053
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VEDAT AKGİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, gelişmekte olan ülkelerdeki emeklilik fonları üzerine üç makaleden oluşmaktadır. İlk makalenin amacı, yaşam döngüsü fonlarını Türkiye'nin demografik ve finansal yapısına uygun olabilecek bir şekilde modellemektir. Elde edilen bulgular, özellikle beşeri sermaye riskinin ve bu riskin hisse senetleri ile olan korelasyonunun yaşam döngüsü fonlarının modellenmesinde kritik bir rol oynadığını ve uzun vadede optimal hisse senedi alokasyonlarını önemli ölçüde azalttığını göstermektedir. Ayrıca, parametre belirsizliğinin özellikle riskten kaçınma katsayısı yüksek olan bireyler için uzun vadeli hisse senedi alokasyonlarında büyük farklılıklar oluşturmadığı görülmektedir. İkinci makale, 17 gelişmekte olan ülke için 2006-2019 döneminde emeklilik fonlarının hisse senedi piyasası likiditesine olan etkisini, Zeros, Roll, ve Amihud ölçütleri ile incelemektedir. Elde edilen bulgular, emeklilik fonlarının hisse senedi piyasası likiditesini Zeros ve Amihud ölçütleri için olumlu yönde etkilediğine ve bu etkinin kriz zamanlarında da görüldüğüne işaret etmektedir. Ayrıca, sonuçların, ayrık örneklemlere, kriz dönemleri hariç gözlemlere, alternatif kontrol değişkenlere, outlier (dışa düşen) ülke gözlemlerine, ve endojenlik sorununa karşı da sağlam olduğu raporlanmaktadır. Üçüncü makale, gelişmekte olan ülkelerdeki özel emeklilik sistemlerinin genel bir özetini karşılaşılan güçlükler ve gelecek için izlenmesi gereken yaklaşımlar çerçevesinde sunmaktadır. Bu makalede, özel emeklilik sistemlerinin geliştirilmesi için politika önerileri finansal, davranışsal, ve teknolojik uygulamalar çerçevesinde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three essays on pension funds (PFs) in emerging market (EM) countries. The first essay focuses on designing a life-cycle fund model for the pension system in Turkey, which is adapted to its demographics and financial market structure. The findings indicate that human capital risk and its correlation with stock returns play a particularly important role in the design of life-cycle funds and significantly reduce the optimal equity allocation in the long term. Moreover, it is found that parameter uncertainty does not cause significant differences in the optimal portfolio allocations of investors, particularly those with a high degree of risk aversion. The second essay investigates the effect of PFs on stock market liquidity in 17 EM countries for the period 2006–2019 using three liquidity measures: Zeros, Roll, and Amihud. The results indicate that PFs supply liquidity to stock markets as measured by Zeros and Amihud measures, and this liquidity provision is also pronounced in times of crisis. These findings pass several robustness checks, such as a sample split, excluding crisis periods, alternative control variables, excluding outlier countries, and endogeneity bias. The third essay provides an overview of private pension systems in developing countries, including current challenges and future directions. Desirable financial, behavioral, and technological developments are suggested in this study for strengthening private pension systems in developing countries.