Empirical essays on employment, financial developmentand stability
İstihdam, finansal kalkınma ve istikrar üzerine ampirik denemeler
- Tez No: 919965
- Danışmanlar: PROF. DR. CHRIS PISSARIDES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: London School of Economics and Political Science
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, gelişmekte olan ülkelerdeki önemli sorunlar üzerine yazılmış bir dizi makaleden oluşmakta ve şu üç alanda ampirik literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır: i) Finansal hizmetler sektörünün genişlemesi ve bunun kayıtlı istihdam üzerindeki etkileri, ii) Erken emeklilik teşviklerinin işgücüne katılım oranları üzerindeki etkisi, iii) Dalgalanan uluslararası emtia fiyatları ışığında istikrar fonlarının ekonomik dalgalanmaları azaltmadaki etkinliği. Birinci bölüm, finansal hizmetler sektörünün genişlemesinin, özellikle tüketici kredilerindeki artışın, kayıt dışı istihdamı azaltmadaki rolünü incelemektedir. Bu bölüm, finansal serbestleşmenin doğal olarak kayıt dışı istihdamın azalmasına yol açması gerektiğini öne sürüyorum. Bunun iki temel nedeni vardır: i) Uluslararası firmalar kayıt dışı istihdam yaratma olasılığı daha düşük olan şirketlerdir, ii) Tüketici kredilerine erişimi kolaylaşan bireyler, genellikle kredi ile satın alınabilen ürünleri tercih etmeye daha yatkındır. Bu hipotez Türkiye'deki bölgesel farklılıklar kullanılarak test edilmektedir. Olası içsellik sorununu gidermek amacıyla bu bölüm çeşitli araç değişkenler kullanıyor ve tüketici hizmetlerinin genişlemesinin kayıtlı istihdam üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. İkinci bölüm, Türkiye'de çalışanların diğer ülkelere kıyasla çok daha erken yaşta emekli olmasına izin veren sosyal güvenlik sisteminin işgücü arzı üzerindeki etkisini incelemektedir. 1992 yılında yürürlüğe giren 3774 Sayılı Kanun, belirli koşulları sağlayan bireylere geleneksel 60-65 yaş emeklilik penceresinden çok daha erken emekli olma imkânı sunmuştur. 2007-2010 yılları arasındaki Gelir ve Yaşam Koşulları İstatistikleri (SILC) panel verisi kullanılarak Fuzzy Regression Discontinuity Design (Bulanık RDD) yöntemi ile yapılan analizler sonucunda, erken emeklilik teşviklerinin Türkiye'de çalışma saatlerinde önemli bir azalmaya neden olduğu bulunmuştur. Üçüncü bölüm, petrol zengini ülkelerde kurulan egemen varlık fonları (sovereign wealth funds) ve istikrar fonlarının, ekonomik dalgalanmaları azaltma ve maliye politikasını döngüsel veya karşı-döngüsel hale getirmedeki etkinliğini araştırmaktadır. Mevcut literatürde bu fonların etkinliği ile ilgili iki temel içsellik sorunu bulunmaktadır: i) GSYH ve kamu harcamaları arasındaki içsel ilişki (büyüme arttığında harcamalar da artar), ii) İstikrar fonlarının kurulma kararının içselliği. Bu çalışmada, iki aşamalı en küçük kareler (2SLS) tahmin yöntemini kullanarak içsellik sorunlarını giderilmeye çalışılmıştır. Analizler, istikrar fonlarının mali dalgalanmaları azaltmada ve maliye politikalarını daha az döngüsel hale getirmede etkili olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, gelişmekte olan ülkelerde maliye politikalarının döngüselliği konusundaki tartışmalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a collection of essays on the important problems in developing countries and aims to contribute to the empirical literature on the i) financial services sector expansion and its implications on formal employment, i) impact of early retirement incentives on labour force participation rates and finally on the iii) effectiveness of stabilization funds on reducing the boom and bust cycles in light of fluctuating international commodity prices. Chapter 1 investigates the role of financial services expansion, especially the impact of the increase in consumer credits on the reduction of informal employment. I argue that liberalization should naturally lead to a decline in the share of informal employment due to the fact that international firms are less likely to employ informally and consumers whose borrowing constraints are relaxed due to more credit availability are more likely to prefer goods that are paid with consumer credits. I test this hypothesis by exploiting the regional variation in Turkey. Due to the possible endogeneity problem, I employ several instruments and find positive impact of consumer services expansion on formal employment. Chapter 2 is about the impact of a Social Security System that allowed the workers in Turkey to retire at a much younger age in comparison to workers in other countries. Before the pension reform of 1999, the Law 3774, dated 1992 brought incentives to those individuals to retire at a much earlier age than the conventional 60-65 years window. Using the Statistics on Income and Living Condition (SILC) panel dataset between 2007-2010 in a Fuzzy Regression Continuity Design, I find that these incentives caused a significant decline in weekly hours worked in Turkey. Chapter 3 explores whether sovereign wealth or stabilization funds created by governments in oil-rich countries are effective in reducing volatility and ensuring a counter-cyclical or acyclical fiscal policy in line with the optimal fiscal policy literature or whether they are just another government account in practice. The existing literature on the effectiveness of stabilization funds suffers from endogeneity problems, namely i) the endogeneity between GDP and government expenditures and ii) the endogenity of the decision to establish stabilization funds. In this paper, I contribute to the literature by addressing these problems using a series of Two Stage Least Square Estimations and find positive evidence in favor of stabilization funds in reducing volatility and pro-cyclicality of the fiscal policy in oil-rich countries. The findings are relevant for the wider discussion of procyclicality in developing countries.