Eğitim ve bilim dergisinde matematik alanında yayımlanmış makalelerin betimsel içerik analizi
Content analysis of the articles published in the field of mathematics in the education and science journal
- Tez No: 792076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ÖZTURAN SAĞIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı Eğitim ve Bilim dergisinde matematik eğitimi alanında yayımlanan makaleleri yapıları ve konularının eğilimleri kapsamında incelemektir. Araştırma tasarlanırken temel alınan yöntem betimsel içerik analizidir. Araştırmada Eğitim ve Bilim dergisinde yayımlanan toplam 212 sayı incelenerek 147 makale belirlenmiş ve ulaşılan makaleler betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre; dergide matematik eğitimi alanında ilk olarak 1984 yılında makale yayımlandığı, yayımlanan makale sayılarının 2008 yılından itibaren genel olarak artış gösterip 2014 sonrasında düşüş gösterdiği görülmüştür. İncelenen makalelerin daha çok nicel betimsel desenler ve nitel durum çalışması ile tasarlandığı, en çok öğretmen örneklemi ile yapılan çalışmalara yer verildiği ve daha sonra en çok ortaokul sekizinci sınıf öğrencileri ile çalışıldığı tespit edilmiştir. Makalelerde veri toplama aracı olarak daha çok algı, tutum, yetenek vb testlerinin ve doküman incelemesinin kullanıldığı, verilerin analizinde en çok kestirimsel analiz yöntemlerinden ve içerik analizinden faydalanıldığı ve makalelerin en çok Türkçe olarak yayımlandığı belirlenmiştir. Konu olarak ise en çok algı/tutum/kaygı/inanç/öz yeterlilik belirleme kapsamında çalışıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the articles in the field of mathematic educations published in the Journal of Education and Science in terms of their structures and trends. The research was designed based on the descriptive content analysis method. Within the scope of the research, a total of 212 issues published in the Education and Science journal were examined and 147 articles were determined, and the data obtained were analyzed by descriptive analysis method. According to the results obtained; in the journal, the first article in the field of mathematics was published in 1984, the number of published articles generally increased since 2008 and decreased after 2014, the articles examined were mostly designed with descriptive patterns and case studies, the articles mostly included studies the teacher sample was studied, mostly achievement tests and interviews were used in data collection tools, content analysis was used most in the analysis of the data, and the articles were mostly published in Turkish, it was mostly studied within the scope of perception/attitude/opinion/anxiety/belief/self-efficacy profiling has been determined.