Marmara, Ege ve Karadeniz'den çıkartılan kara midyesi ve kum midyelerindeki vibrio parahaemolyticus izolatlarının moleküler karakterizasyonu, antibiyotik direnç profili ve biyofilm oluşturma kapasitesi
Molecular characterization, antibiotic resistance pattern and biofilm formation of vibrio parahaemolyticus isolated from mussels and clams in the Marmara, aegean and black sea
  1. Tez No: 792091
  2. Yazar: GÖRKEM CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KÜPLÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son yıllarda Türkiye'de tüketici alışkanlıklarının değişmesi ile başta çift kabuklu deniz ürünleri olmak üzere balık dışındaki diğer deniz ürünlerinin tüketim miktarlarında büyük bir artış görülmektedir. Çift kabuklu deniz ürünleri, besleyici değerinin yanı sıra salgınlarla ilişkili gıdalar içerisinde yer alarak halk sağlığı açısından da oldukça önem taşımaktadır. Deniz ürünleri kaynaklı gastroenteritlerin dünyada en önde gelen nedeni olarak kabul edilen Vibrio parahaemolyticus için iyi bir rezervuar olan midyeler, potansiyel kontaminasyon kaynakları olarak değerlendirilerek tüketiciler için risk oluşturmaktadır. Bu kapsamda bu tez çalışmasında Mayıs 2021 – Mayıs 2022 döneminde Ege, Marmara ve Karadeniz'in 14 farklı bölgesinden çıkartılan 135 kara midyesi (Mytilus galloprovincialis) ve farklı türlere ait 120 kum midyesi (Chamelea gallina, Ruditapes philippinarum ve Donax trunculus) olmak üzere toplam 255 örnek balıkçılardan temin edilmiştir. Bu örneklerden V. parahaemolyticus izolasyonu ve identifikasyonu ISO 21872-1:2017 standardına göre klasik kültür metoduyla yapılmış, şüpheli izolatlardaki V. parahaemolyticus varlığı toxR geni esas alınarak konvansiyonel PCR ile doğrulanmıştır. Enteropatojen suşların belirlenmesi amacıyla, konfirme edilmiş V. parahaemolyticus izolatlarının moleküler karakterizasyonu yapılarak başlıca virülens genleri olan tdh ve trh gen bölgelerinin varlığına bakılmıştır. Ardından V. parahaemolyticus olarak belirlenen izolatların, antimikrobiyal direnç profilleri Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi kullanılarak belirlenmiş, daha sonra patojen ve patojen olmayan suşlardan seçilen izolatların 3 farklı sıcaklık derecesi (10°C, 25°C ve 37°C) ve 2 farklı inkübasyon süresinde (24 ve 48 saat) biyofilm oluşturma kapasitesi araştırılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre toplanan 255 örneğin %32,2'si V. parahaemolyticus olarak konfirme edilmiş olup, bunların %30,8'i kum midyesinden; %33,3'ü ise kara midyesinden izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the change in consumer habits in Turkey, a great increase is observed in the consumption amounts of other seafood other than fish, especially bivalve seafood. In addition to its nutritional value, bivalves are also very important for public health by being included in the foods associated with epidemics. Mussels are considered as potential sources of contamination and pose a risk to consumers as a reservoir for Vibrio parahaemolyticus, which is considered to be the leading cause of seafood-borne gastroenteritis in the world. In this study, 135 mussels (Mytilus galloprovincialis) and 120 clams from different species (Chamelea gallina, Ruditapes philippinarum and Donax trunculus) were collected from Aegean, Marmara and Black Sea between May 2021 and May 2022. The culture method according to ISO 21872-1:2017 standard was used for isolation and identification of V. parahaemolyticus, confirmation of V. parahaemolyticus in suspected isolates was conducted by PCR based on the toxR gene. Molecular characterization of confirmed V. parahaemolyticus isolates was performed by determining the presence of the main virulence genes (tdh and trh). Antimicrobial resistance profiles of the isolates were determined by the Kirby-Bauer disc diffusion method, and then the isolates selected from pathogenic and non-pathogenic strains were incubated at 3 different temperatures (10°C, 25°C and 37°C) and 2 different incubation time (24 and 48 hours) to investigate the biofilm formation capacity. According to the results, 32.2% of the all samples were confirmed as V. parahaemolyticus, and 30.8% of them were from clams; 33.3% from mussels.