The association between attachment styles and rejection sensitivity in romantic relationships: Roles of emotion regulation and intolerance of uncertainty
Bağlanma stilleri ve romantik ilişkilerde reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide duygu regülasyon ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün aracı rolü
  1. Tez No: 792092
  2. Yazar: BENGİSU TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN MERAL ÖGÜTCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bağlanma stilleri ve romantik ilişkilerde reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide duygu regülasyon ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün aracı rolünü incelemektedir. Araştırmanın örneklemini en az bir kez romantik ilişki deneyimlemiş 18 yaş ve üstü 308 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek için Demografik Bilgi Formu, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği Türkçe Formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bağlanma stillerinin kaygılı bağlanma alt boyutu ile reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide duygu regülasyonun anlamlı bir aracılık etkisi bulunamazken, kaçıngan bağlanma ile reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide duygu regülasyonun anlamlı bir aracılık etkisi bulunmuştur. Kaygılı bağlanma ile reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlüğün bir aracılık etkisi bulunamamıştır. Benzer şekilde, kaçıngan bağlanma ile reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide de belirsizliğe tahammülsüzlüğün bir aracılık etkisi bulunamamıştır. Mevcut çalışmanın sonuçları, sınırlamaları, güçlü yönleri ve etkileri tartışılmış ve gelecekteki tartışmalar için öneriler bu çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study was to investigate the mediator roles of emotion regulation and intolerance of uncertainty on the association between attachment styles and rejection sensitivity in romantic relationships. The sample of the study consists of 308 university students who are over 18 years old and having at least one romantic relationship experience. Demographical Information Form, Rejection Sensitivity Questionnaire, Experiences in Close Relationships Scale-Revised, Difficulties in Emotion Regulation Scale and Intolerance of Uncertainty Scale Short Form were used to test the hypotheses of the study. Results of the mediation analysis revealed that emotion regulation mediated the relationship between avoidant attachment and rejection sensitivity, however it did not mediate the relationship between anxious attachment and rejection sensitivity. No mediation effect of intolerance of uncertainty was found in the relationship between anxious attachment and rejection sensitivity. Similarly, a mediating effect of intolerance of uncertainty was not found in the relationship between avoidant attachment and rejection sensitivity. The findings of the study are discussed in terms of relevant literature. Limitations of the study and suggestions were presented for future research.