Yönetici hemşirelerde duygusal zekâ eğitiminin örgütsel sessizliğe ve örgütsel erdemliliğe etkisi
The effect of emotional intelligence training on organizational slience and organizational virtuousness in nurse managers
- Tez No: 792108
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ARDAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Nursing, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Hemşirelerde, bakım vermek, teşhis etmek ve hastaları anlayabilmek için duygularını yönetebilme yeteneği anlamına gelen duygusal zeka önemli bir faktördür. Yönetici hemşirelerde ise ekibi hatta kurumu için duygusal zeka önemli bir etkendir. Bu çalışma, yönetici hemşirelere verilen duygusal zeka eğitiminin örgütsel sessizlik ve örgütsel erdemlilik üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desende tasarlanmıştır. Veriler, 4 Temmuz 2022- 13 Eylül 2022 tarihleri arasında Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi'nde, görev yapan tüm yönetici hemşirelerden (N=50) alınmıştır. Araştırmanın ön test verileri eğitim öncesinde ve son test verileri eğitimden 2 hafta sonra toplanmıştır. Müdehale ve kontrol grubunda veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Örgütsel Sessizlik Ölçeği ve Örgütsel Erdemlilik Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda ulaşılan verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 (Statistical Package for Soacial Sciences, IBM Inc., Armonk, NY, USA) programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde dağılımlarından, ortalama, ortanca değerlerden yararlanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğunun değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov testi ve varyansların homojenliğini değerlendirmek için Levene testi yapılmıştır. Kruskal-wallis varyans analizi, Wilcoxon işaretli sıralar testi, Mann Whitney U testi ve Spearman Korelasyon analizi ile veriler değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan yönetici hemşirelerin yaş ortancası 41,24 ± 6,33'tür. Yönetici hemşirelerin müdahale ve kontrol grubunda %47'sinin kadın, müdahale grubunun %50'si, kontrol grubunun %60'ının bekar; müdahale grubunda katılımcıların %26'sının yüksek lisans, kontrol grubunda %34'ünün lisans mezunu olduğu; çalışma yılı müdahale grubunda 6-32 yıl, kontrol grubunda 9-36 yıl arasında; statüdeki çalışma yılı müdahale grubunda 1-8 yıl, kontrol grubunda 1-22 yıl arasındadır. Müdahale grubunda örgütsel sessizlik ölçeği toplam puanında (Z=-2,639 p0,05). Alt boyutları bakımından incelendiğinde müdahale grubunda örgüt yararına sessizlik (ÖYS) (Z =-2,728 p0,05) alt boyutunda anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kontrol grubunda ise KPS (Z=-0,032 p>0,05), ÖYS (Z =-2,728 p>0,05) ve FS (Z =-,512 p>0,05) ön test ve son test toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Müdahale grubu ön test ve son test örgütsel erdemlilik ölçeği toplam puan ortalaması açısından grup içi ileri düzey anlamlı bir fark vardı (Z=-2,934 p0,05). Örgütsel erdemliliğin iyimserlik (Z=-2,513 p0,05), GN (Z= -,198 p>0,05) ve iyimserlik (Z=-,528 p>0,05) ön test ve son test toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Müdahale grubunda yer alan yönetici hemşirelerin araştırma sonrası örgütsel sessizlik ölçeği toplam puan ortalaması ile örgütsel erdemlilik ölçeği toplam puan ortalaması arasında negatif yönde orta düzeyde ilişki bulunmuştur (r:-0,331, p:
Özet (Çeviri)
Purpose: Emotional intelligence, or the ability to control emotions, is critical in nurses' ability to care for, diagnose, and understand patients. For nurse managers, emotional intelligence is an important factor for their team and even for the institution. This study was conducted to examine the effect of emotional intelligence training given to manager nurses on organizational silence and organizational virtuousness. Method: The research was designed in a quasi-experimental design with pretest-posttest control group. The data were obtained from all nurse managers (N=50) working at Çanakkale Mehmet Akif Ersoy State Hospital between 4 July 2022 and 13 September 2022. The pre-test data of the study were collected before the training and the post-test data were collected 2 weeks after the training. Personal Information Form, Organizational Silence Scale and Organizational Virtuousness Scale were used as data collection tools in the experimental and control groups. SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, IBM Inc., Armonk, NY, USA) program was used to evaluate the data obtained as a result of the study. In the evaluation of the data, frequency, percentage of distributions, mean and median values were used. The Kolmogorov-Smirnov test was used to evaluate the conformity of the variables to the normal distribution, and the Levene test was used to evaluate the homogeneity of the variances. Data were evaluated with Kruskal-Wallis analysis of variance, Wilcoxon signed-rank test, Mann Whitney U test and Spearman correlation analysis. Findings: The median age of nurse managers who participated in the study was 41.24± 6,33. In the study group, 47% of the nurse managers were female, 50% of the experimental group and 60% of the control group were single; 26% of the participants in the experimental group had a master's degree, and 34% in the control group had a bachelor's degree; working years were between 6-32 years in the experimental group and 9-36 years in the control group. The working years in the status are between 1-8 years in the experimental group and 1-22 years in the control group. In the experimental group, a statistically significant decrease was observed in the total score of the organizational silence scale (Z=-2.639 p0.05). When examined in terms of sub-dimensions, there was a statistically significant decrease in the scores of the silence for the benefit of the organization (Z =-2.728 p0.05) sub-dimension. In the control group, mean scores of the accepting and passive silence (Z=-0.032 p>0.05), benefit of the organization (Z=-2.728 p>0.05) and opportunistic silence (Z=-.512 p>0.05) pretest and posttest total scores There was no statistically significant difference between them. There was a significant difference within the group in terms of the total mean score of the experimental group pretest and posttest organizational virtuousness scale (Z=-2.934 p0.05). A statistically significant increase was found in the total score averages of optimism (Z=-2.513 p0.05), GN (Z= -.198 p>0.05) and optimism (Z=-.528 p>0.05) pretest and posttest total no statistically significant difference was found between the mean scores. There was a moderate negative correlation between the total mean score of the organizational silence scale and the mean score of the organizational virtuousness scale after the training of the nurse managers in the experimental group (r=-0.331, p=