Yönetici hemşirelerde duygusal zeka ve boyun eğici davranışların incelenmesi
The determination between emotional intelligence and submissive behavior of nursing manager
  1. Tez No: 314295
  2. Yazar: ARZU UZUNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Duygusal zekâ ve boyun eğici davranışlar birbirini etkileyen iki önemli kavramdır. Bu çalışma yönetici hemşirelerde duygusal zekâ ve boyun eğici davranışları tanımlamak, birbirleri ile olan ilişkilerini incelemek için tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Çalışmanın evrenini İstanbul' un Avrupa yakasındaki tüm devlet ve eğitim araştırma hastanelerinde bulunan 205 yönetici hemşire; örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 200 yönetici hemşire oluşturdu. Veriler bilgi formu, Bar-On Duygusal Zekâ Ölçeği ve Boyun Eğici Davranışlar ölçeği ile toplandı. Veriler SPSS for Windows programında tanımlayıcı istatistiksel metotlardan sayı, yüzde, ortalama, ve standart sapma ile, gruplar arası farkı test etmek için iki grup olan değişkenlerde t-testi, ikiden fazla olan gruplarda One-WAY Anova testi, farkın hangi gruplar arasında olduğunu anlamak için poc-hoc testi olarak LSD testi ve pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirildi. Yönetici hemşirelerin duygusal zekâ puan ortalaması 325,25±33,67; boyun eğici davranışlar ölçek puan ortalaması 40,06±17,57 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Emotional intelligence and submissive behaviors are two important concepts that can affect each other. The study was carried out in descriptive and relation seeking designs to determine emotional intelligence and submissive behaviors of manager nurses and to investigate the relation between these two concepts. The study population consisted of 205 manager nurses employed in all state and training research hospitals in Europan Side of Istanbul. The study sample consisted of 200 nurse managers who accepted to participate the study. Data were collected by information form, ``Bar- On Emotional Intelligence Inventory?? and ``Submissive Behavior Scale??. Data evaluation was conducted with SPSS statistical analysis packaged software. Descriptive statistical methods, such as frequency distribution, mean, Standard deviation, T test for comparing two groups, One-Way Anova variance analysis for comparing more than two groups and Pearson Correlation analysis to observe the relationships between numeric variables were used in evaluation. The further analysis of the significance between more than two groups was evaluated by LSD test. The level of significance was set at p 0,05).