İslam eşya ve borçlar hukukunda hakların vârislere intikali
Transfer of rights to heirs in islamic property and obligations law
- Tez No: 792111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL LİV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsan, doğumuyla birlikte hatta cenin iken birtakım haklara sahip olmaya başlar. İnsan bu hakları, anne karnından ölüm anına kadar miras, hukukî işlem, çalışma vb. yollar ile elde etmektedir. Kişi, hayatta olduğu sürece sahip olduğu hakların tasarrufu kendisine aittir. Vefatından sonra mâlik olduğu hakların vârislerine intikal edip etmeyeceği konusu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada kişinin, İslam Eşya-Borçlar hukuku alanına giren haklarının vârislerine intikal edip etmeyeceği konusu ele alınmıştır. Konu ele alınırken mezheplerin görüşleri karşılaştırmalı bir şekilde verilmiş, varislere intikalinde ittifak edilen ve ihtilaf edilen hususlar analiz edilmiştir. Bu çalışmada, kişiye ait söz konusu hakların vârislere intikal edip etmeyeceğinin mezhepler açısından tespit edilmesi ve hakların vârislere intikali konusunda mezheplerde esas alınan temel prensiplerin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A person begin to have certain rights with their birth, even when they are a fetus. From the mother's womb to the moment of death, a person acquire these rights through inheritance, legal proceedings, work and etc.. As long as the person is alive, the rights he has belong to him. After his death, the issue arises whether the rights he owned will be passed on to his heirs. In this study, it is discussed whether the rights of the person in the field of Islamic Property-Debts law will be passed on to his heirs. While discussing the subject, the views of the sects are given in a comparative way, the issues that were agreed and disputed in the transfer to the heirs were analyzed. In this study, it is aimed to determine whether the rights of the person in question will be transferred to the heirs in terms of sects and to determine the basic principles that are taken as basis in the sects regarding the transfer of rights to the heirs.