Muris muvazaası
Simulative transaction of deceased
  1. Tez No: 721282
  2. Yazar: ÖZTÜRK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Muvazaanın uygulamada en sık karşılaşılan türlerinden biri muris muvazaasıdır. Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararları'na göre, muris muvazaası, murisin mirasçılardan mal kaçırmak amacıyla tapu memuru önünde kendisine ait tapulu taşınmazını mirasçılarından birine veya üçüncü bir kişiye muvazaalı şekilde devretmesi halidir. Bu işleme karşı saklı paylı olsun veya olmasın tüm yasal mirasçılar üçüncü kişi konumunda dava açabilir ve iddialarını tanık dâhil her türlü delille ispatlayabilir. Muris muvazaasına ilişkin dava, tenkis ve denkleştirme taleplerine halel getirmez. Çalışmamızda, borçlar, miras ve eşya hukukunu yakından ilgilendiren problemler içeren muris muvazaası, Yargıtay'ın yerleşik içtihatlarına eleştiri getirmek suretiyle detaylıca incelenmiştir. Bu kapsamda borçlar hukuku anlamında muvazaa ele alınmış ve ardından muris muvazaasının incelenmesine geçilmiştir. Bu incelemede, tüm mirasçılara tanınan dava açma hakkı ele alınarak bu tutumun hatalı olduğu ve sadece saklı paylı mirasçıların dava hakkı olduğu dile getirilmiştir. Ayrıca muris muvazaasının uygulama alanına girdiği veya girmediği kabul edilen işlemlerle ilgili görüşlerimiz aktarılmıştır. Tüm bunların yanında muris muvazaasının ahlaka aykırı bir işlem kabul eden doktrindeki görüşler eleştirilmiştir. Son olarak murisin sağlararası tasarruflarına karşı mirasçıların sahip olduğu haklar ile muris muvazaası arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the common types of the simulation in practice is the simulative transaction of deceased. According to the Decisions of the Unification Of Jurisprudence of Supreme Court, simulative transaction of deceased is the case that the deceased transfers his immovable good to one of his successors or to a third party in front of the land registry officer in order to smuggle property from successors. All legal successors, whether with or without a reserved portion, can file a legal action as a third party against this sham transaction and prove their claims with any evidence including witnesses. The lawsuit regarding simulation of deceased does not prejudice the claim for the reduction and the equalization of the successors. In our study, the simulative transaction of deceased, which includes problems related to law of obligation, inheritance and property are examined by criticizing the case of the Supreme Court. In this context, the simulation is handled in terms of the law of obligations, and then the simulative transaction of deceased are examined. In this examination, it is stated that the right to file a lawsuit granted to all successors is considered and that this attitude is wrong and that only successors with reserved portion have the right to file a lawsuit. In addition, our views are conveyed about the transactions that are considered to have entered or to have not entered the scope of the simulative transaction of deceased. In addition to all these, opinions in the doctrine that accept the simulative transaction of deceased as a violation of morality are criticized. Finally, the issues related to the lawsuit regarding simulative transaction of deceased and the relations with the rights of successors against the transaction of deceased are discussed.