Şer'î ve Mer'î hukukta kadın hakları
Woman rights in positive law and İslamic law
- Tez No: 792113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET ZERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmamızda tarihsel süreçte ve dinlerde kadınlara verilen haklar ile Mer'i hukukunun kadınlara verdiği haklar incelenecektir. Tarihsel süreç içerisinde kadının ruhunun var olup olmadığını tartışılmışken İslam dini kadına temel hak ve hürriyetlerini vermiştir. Günümüzde özellikle Batı toplumlarında kadın aleyhtarı gelenek ve görenekler İslam dininin bir parçası olarak gösterilmektedir. Halbuki Kur'an-ı Kerim'in 14 asır önce kadına verdiği haklar ile günümüzdeki var olan hukuk sisteminin kadına verdiği haklar aynı doğrultuda gitmektedir. Bu çalışma ile İslam Hukuku ve Mer'i hukukun kadına verdiği haklar karşılaştırılacak ve kadınlara İslam gelinceye kadar verilmemiş olan hakların tahsis edildiği ispatlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The rights given to women in the historical process and religions and the rights given to women by the law of Mar'i will be examined. While it has been discussed whether the soul of women exists in the historical process, Islam gave women their fundamental rights and freedoms. Today, especially in Western societies, anti-women traditions and customs are shown as a part of Islam. However, the rights given to women by the Quran 14 centuries ago and the rights given to women by the current legal system go in the same direction. With this study, the rights given to women by Islamic Law and Subordinate Law will be compared and it will be proved that the rights given to women were allocated until Islam came.