Lisans öğrencilerinin kütüphane bilgi hizmetlerinde teknoloji kullanımı ve farkındalığı: Aksaray Üniversitesi örneği
Thesis title: usage and awareness of technology of undergraduate students in library information services: The case of Aksaray University
- Tez No: 792114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Teknoloji her alanda olduğu gibi kütüphanecilik alanında da kendini göstermiş ve bu doğrultuda kütüphaneler kendini yenileme, kullanıcı beklentilerine cevap verme gibi sorumlulukları üstlenmiştir. Bu sorumlulukla beraber kullanıcının da kütüphane teknolojilerine karşı tutum ve düşüncesi kütüphanelerin işleyişine önemli etkisi olacağı bir gerçektir. Bu doğrultuda çalışmanın odak noktasını da üniversite kütüphanelerinin en önemli kullanıcılarından olan lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmada, lisans öğrencilerine sunulan kütüphane hizmetlerinin teknolojik açıdan ele alınıp, kütüphane teknolojilerinin öğrenciler üzerindeki etkisi ve öğrencilerin kütüphane teknolojilerine karşı farkındalık düzeylerini tespit etmek amaçlanmıştır. Aksaray Üniversitesi'nde öğrenim gören lisans öğrencilerine yönelik yapılan bu çalışmada, örneklem olarak 380 lisans öğrencisi çalışmaya dâhil edilmiştir. Anket uygulaması ile veriler elde edilerek değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmada, lisans öğrencilerinin kütüphane bilgi hizmetlerinde, teknolojik bilgi, beceri, tutum ve davranışları noktasında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology has shown itself in the field of librarianship, as in other areas, and in this context, libraries have taken on the responsibility of renewing themselves and responding to user expectations. Along with this responsibility, it is a fact that the user's attitude and thought towards library technologies will have a significant impact on the functioning of libraries. In this direction, the focus of the study is also on undergraduate students, who are considered the most important users of the university. The aim of the study is to examine the library services offered to undergraduate students in terms of technology, and to determine the impact of library technologies on students and the level of awareness of students towards library technologies. In this study, conducted on undergraduate students studying at Aksaray University, 380 undergraduate students were included in the sample. Data was collected through survey application and evaluations were made. In the research, significant differences were found in the technological knowledge, skills, attitudes and behaviors of undergraduate students in terms of library information services.