Influences of Covid-19 on online shopping behavior: A comparative case study
Covid-19'un online alışveriş davranışlarına etkileri: Karşılaştırmalı vaka çalışması
- Tez No: 792133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme, online alışverişte büyümesini hızlandırdı ve pazar payını artırdı. Covid-19 Pandemisi'nin e-ticaret piyasası ve tüketici üzerinde yarattığı etki de online alışverişte katalizör görevi gördü. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 Pandemisi sırasında Türkiye ve Almanya'da insanların değişen online alışveriş davranışlarını incelemek, analiz etmek ve karşılaştırmaktır. Bu amaçla veriler toplanırken akademik makaleler, istatistikler ve anket yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma, pandemi gibi bir sosyal kriz durumunda insanların online alışverişe nasıl tepki vereceğini belirleme açısından önemli çıktılar ortaya koymaktadır. Böylelikle, Türk perakende e-ihracatçı şirketlerinin Türkiye'de tüketici davranışlarıyla kıyaslayarak Almanya'daki tüketici davranışlarındaki değişikliklere nasıl tepki vermeleri gerektiğini daha iyi anlamalarını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological developments and digitalization accelerated the growth of online shopping and increased its market share. The impact of the Covid-19 Pandemic on the e-commerce market and the consumer also acted as a catalyst in online shopping. The purpose of this study is to examine, analyze, and compare the changing online shopping behaviors of people in Turkey and Germany during the COVID-19 Pandemic. For this purpose, academic articles, statistics, and survey methods were used while collecting data. This study reveals significant outputs in terms of determining how people react to online shopping in the event of a social crisis such as a pandemic, thus enabling Turkish retail e-exporter companies to better understand how to react to changes in consumer behavior in Germany while comparing it to consumer behavior in Turkey.