Dağıtık sistemler için önerilen dosya bulucu bir sistem tasarımı ve gerçeklenmesi: Dosya isim servisi
Design and application of a file locating sistem proposal for distributed systems: File name service
  1. Tez No: 79217
  2. Yazar: AHMET TEVFİK İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAHYA KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Yan iletken ve bilgisayar teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak, her geçen gün daha yüksek kapasiteli, daha hızlı işlem yapabilen, çok işlemcili bilgisayarlar tasarlanmakta ve üretilmektedir. Gelişen iletişim imkanları ve protokolleri, bilgisayarlar arası haberleşmenin kolaylaşmasını ve ucuzlamasını sağlamıştır. İletişim alanındaki gelişmenin doğal bir sonucu olarak, işletim sistemleri, mimari yapılan, komut kümeleri çok farklı, bulundukları yerler çok ayrık olan bilgisayar sistemleri, uygun haberleşme protokolleri yardımıyla, ortak amaca varmak için bir bilgisayar ağı dahilinde kullanılmaya başlanmıştır. Kapasite ve hızlan ile belirgin bir hesaplama gücü ortaya koyan, yüksek hızlı haberleşme hatları ile birbirlerine bağlı, aynı protokolü kullanan bilgisayar sistemlerinin oluşturduğu küme, fiziksel yerleşimlerinin gösterdiği ayrılıktan ötürü“dağıtık sistemler”olarak adlandırılmaktadır. Bu doktora tez çalışması,“dağıtık sistem”ler üzerinde kullanılmak üzere, 'dosya bulucu' bir sistemin tarifi ve bu tariften hareketle geliştirilen uygulamayı içermektedir. Deneysel olarak yerel alan ağlan ile sınırlı düşünülen uygulama, istemci/sunucu modeline uygun olarak tasarlanmıştır. 'Dosya İsim Servis'i (File Name Service) olarak adlandırdığımız uygulama, bağlantılı, eş zamanlı, çok işlem parçacıklı, kısmen şeffaf bir yapı üzerine kuruludur. 'Dosya İsim Servisi' üç temel bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenler; 'Dosya İsim Sunucusu' (File Name Server -FNS), 'Dosya İsim Sunucu Ajanı' (File Name Server Agent - FNSA) ve 'Dosya İsim Servis İstemcisi' (File Name Service Client - FNSC) olarak adlandırılmıştır. 'Dosya İsim Servisi', de facto standart olan TCP/IP ağ protokolünü kullanırken, endüstri standardı olan dosya erişim metodu NFS (Network File System)'den destek almaktadır. Geliştirmeye açık bir yapıda tasarlanan ve taşınabilir (portable) olması için, C programlama dilinde kodlanan 'dosya bulucu' sisteminin amacı, kullanıcının içinde bulunduğu etki alanı içindeki 'Dosya İsim Servisi'ne dahil herhangi bir dosyayı, bulmak ve istemciye, dosya erişiminin ayrıntılarından bağımsız olarak sunmaktır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recent developments in semiconductor and computer technologies made it possible to design and produce high capacity, high speed computers and multiprocessor systems. Better communications facilities and improved communication protocols made the computer communication easier and cheaper. Consequently, computer systems located at wide apart locations, with different operating systems, architectures and instruction sets, became a part of large computer networks in order to reach a common goal. Collection of the physical dispersed computer systems, communicating with each other via common communication protocols over high bandwidth communication networks, forming a reasonable computing power are called“distributed systems”. In this dissertation, a 'file locating system' and its application on distributed systems are introduced. The application is named 'File Name Service' and based on client/server model and realized on local area network (LAN) for experimental purposes. 'File Name Service' uses connection oriented, concurrent, multithreaded, semi-transparent structure. 'File Name Service' consists of three components. These are called 'File Name Server - FNS', 'File Name Server Agent - FNSA', and 'File Name Service Client - FNSC. All of the components of the 'File Name Service' run on top of the de facto network protocol TCP/IP and take advantage of the industry standard file access method, NFS (Network Files System). The application is open for any improvements and uses C programming language to be portable. The aim of the 'File Name Service' is to locate any file, served by a 'File Name Service' within the domain, make available for access, without letting the client to deal with the underlying details of the actual file access. ?> &? $ Z ??? P, :;. '" ;