Motorlu araçlar için blokzincir tabanlı kimlik doğrulama ve sicil kayıt yönetim sistemi
Blockchain-based authentication and registration management system for vehicles
- Tez No: 958822
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKTAŞ, DOÇ. DR. İLYAS ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Ulaşım, Information and Records Management, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Motorlu kara taşıtları sahiplerinin yasal olarak araçlarıyla ilgili yapmak zorunda oldukları birçok yükümlülükleri vardır. Bu yükümlülükler hem diğer sürücülerin ve yayaların güvenliğini sağlamayı hem de devletin düzenleyici işlevini yerine getirmesini amaçlar. Motorlu taşıtlar vergisi, zorunlu araç sigortası, araç muayenesi, egzoz muayenesi, çeşitli tescil kayıtları, köprü, otoyol geçiş ödemeleri, trafik ihlal ve cezaları, kaza ve onarım takibi gibi birçok işlemlerin yapılmasında araç sahipleri sorumludur. Bu işlemler, birçok resmi ve özel kurumun kendi bilgi işlem ve veri yönetim sistemleri üzerinden yapılmaktadır. Mevcut araç veri yönetim sistemleri hem araç sahiplerinin hem de araçla ilgili çeşitli bilgi ve belgelere ihtiyaç duyan kurumların verilere erişimine doğrudan açık değildir. Kurumlar, merkezi yapıda olmaları nedeniyle tek nokta hatası sorunlarıyla karşı karşıya kaldıkları gibi siber saldırılara karşı da savunmasızdır. Ayrıca, araçlarla ilgili verilerin farklı kurumlarda olması, verilere erişimin kısıtlı ve şeffaf olmaması, verilerin suistimale ve manipülasyona açık olması, eksik ve tutarsız verilerin varlığı, çeşitli hile ve dolandırıcılıkların yapılmasına fırsat vermekte, ikinci el araç alım satım süreçlerinde güvensizliğe sebep olmaktadır. Bu çalışmada, araçlarla ilgili mevcut sorunların çözümüne katkı sağlayabilecek birçok kuruluşun işbirliğinin sağlandığı, güvenli, güvenilir ve şeffaf bir şekilde veri yönetimine imkân veren Blokzincir Tabanlı Araç Kimlik ve Sicil Sistemi (BAKSİS) adında yeni bir modeli öneriyoruz. Bu model ayrıca işlemlere ait belge ve dosyaların güvenli bir şekilde, bütünlüğünün korunarak depolanması için özel IPFS dağıtık dosya depolama sistemine sahiptir. Önerilen model de Türkiye'de araç sicil kayıt ve tescil işlemlerinde rol alan kuruluşların katılımından oluşan özel ve özelleştirilmiş blockchain ağı, Hyperledger Fabric blockchain platformu kullanılarak oluşturulmuştur. Tasarlanan blockchain ağında katılımcı olan kurum ve kuruluşların rollerine ve yetkilerine göre yazılmış akıllı sözleşmeler sayesinde, güvenilir bir iş birliği oluşturularak, araç sicil bilgileri için eksiksiz bir kayıt geçmişi sağlayan değişmez bir defter üzerinde kaydedilmesi sağlanmaktadır. Modelin tek bilgisayarda ve sanal makine uygulaması üzerinde çalıştırılan simülasyon uygulamasında yapılan performans testleri sonucunda sistemin 200tps'lik iş yükü altında saniyede 70tps işlem hacmine sahip olduğunu ve işlemlerin maksimum onay gecikme süresinin 33.07s ulaştığı belirlenmiştir. Sistemde 10 farklı istemci üzerinden kademeli olarak 1000tps ye kadar artırılarak gönderilen okuma-sorgu işlemlerinde %97 oranında verim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Owners of motor vehicles are legally required to fulfill numerous obligations related to their vehicles. These obligations aim to ensure the safety of other drivers and pedestrians as well as to fulfill the regulatory functions of the state. Vehicle owners are responsible for various procedures such as motor vehicle tax, mandatory vehicle insurance, vehicle inspection, exhaust inspection, various registration records, bridge and highway toll payments, traffic violations and fines, and accident and repair tracking. These procedures are carried out through the information processing and data management systems of various public and private institutions. Current vehicle data management systems do not provide direct access to data for both vehicle owners and institutions that require various information and documents related to vehicles. Due to their centralized structure, institutions face single point of failure issues and are vulnerable to cyber attacks. Furthermore, the fact that vehicle-related data is stored in different institutions, access to data is limited and non-transparent, data is susceptible to misuse and manipulation, and the existence of incomplete and inconsistent data provide opportunities for various fraud and deception, causing insecurity in second-hand vehicle purchase and sale processes. In this study, we propose a new model called the Blockchain-Based Vehicle Identification and Registration System (BAKSİS), which enables secure, reliable, and transparent data management through the collaboration of many organizations that can contribute to solving existing problems related to vehicles. This model also has a special IPFS distributed file storage system for the secure storage of documents and files related to transactions while maintaining their integrity. The proposed model has been created using the Hyperledger Fabric blockchain platform, which is a special and customized blockchain network consisting of organizations involved in vehicle registration and licensing processes in Turkey. Thanks to smart contracts written according to the roles and authorities of the institutions and organizations participating in the designed blockchain network, a reliable collaboration is established, and vehicle registration information is recorded on an immutable ledger that provides a complete record history. Performance tests conducted on a simulation application running on a single computer and a virtual machine application revealed that the system achieved a transaction volume of 70 tps under a workload of 200 tps, with a maximum transaction confirmation delay of 33.07 seconds. In read-query operations sent from 10 different clients, gradually increased up to 1000 tps, a 97% efficiency rate was achieved.